Janina Waszczuk

Wiolinki z Tucholi podbiły serca pielgrzymów. Śpiewem

Uczestnicy wyjazdu mieli czas także na zwiedzanie Wiecznego Miasta. Zachwyciły ich zabytki Rzymu, chcieliby tu wrócić... Fot. Roman Tyrański Uczestnicy wyjazdu mieli czas także na zwiedzanie Wiecznego Miasta. Zachwyciły ich zabytki Rzymu, chcieliby tu wrócić...
Janina Waszczuk

Uczestnicy wyjazdu mieli niesamowitą podróż samolotem, obejrzeli starożytne zabytki i doznali ogromnych przeżyć duchowych.

Tak można podsumować to niezwykłe wydarzenie z życia zespołu, który działa pod kierunkiem Marzenny Tyrańskiej w Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi, a który w przyszłym roku będzie obchodził 10-lecie istnienia.

To było przeżycie

Dla Wiolinek podróż samolotem okazała się wielką atrakcją. W wolnym czasie doskonałym przewodnikiem po Rzymie okazał się ks. Ireneusz Kalf. Z wielką radością pokazał typowe dla miasta miejsca - Koloseum, Panteon, Forum Romanum, Kolumnę Trajana, pomnik Wiktora Emanuela, Kapitol, Fontannę di Trevi i inne.

- Pięknie opowiadał o zabytkach, cały czas pogodny, obdarzony poczuciem humoru, nawiązujący doskonały kontakt z młodzieżą - opowiada opiekunka zespołu.

Najważniejszym celem wyjazdu był udział w uroczystościach związanych z inauguracją Roku Miłosierdzia Bożego. Wiolinki uczestniczyły w mszy, podczas, której papież Franciszek dokonał uroczystego otwarcia Drzwi Świętych. Jeszcze tego samego dnia zespół, śpiewając Misericordias Domini, wzbudziły zachwyt zgromadzonych w bazylice św. Piotra wiernych - pielgrzymów z całego świata. Podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na Ojca Świętego „Wiolinki“ śpiewały pieśni o miłosierdziu, zostały oficjalnie powitane, a po katechezie odczytanej przez polskiego lektora zaśpiewały hymn miłosierdzia. Wiolinki wzbudziły ogólny zachwyt, a brawa otrzymały nie tylko od zgromadzonych, ale i od samego papieża. Przyjaznych gestów i dowodów sympatii ze strony ludzi z różnych stron świata nie było końca. Z uśmiechem i wielkim zaciekawieniem pytano „Skąd jesteście“ - Wiolinki niestrudzenie odpowiadały - „Z Tucholi“. Niezapomniane i niewątpliwie najbardziej wzruszające chwile członkowie zespołu przeżyli przy grobie świętego Jana Pawła II. Mieli okazję pomodlić się indywidualnie, a najważniejsze - zaśpiewać podczas mszy przy grobie naszego papieża w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. Msza transmitowana była na żywo przez Radio Watykan i Radio Maryja. Innym, równie ważnym przeżyciem, był koncert „Misericordias Domini in aeternum cantabo“ w polskim kościele pw. św. Stanisława w Rzymie. Wiolinki z powodzeniem zaśpiewały dla polskiej publiczności. - Była doskonała akustyka i dochodzące do naszych uszu słowa zachwytu, zwłaszcza po pieśniach związanych z Janem Pawłem II - dodaje Tyrańska. - Cała atmosfera koncertu powodowała, że każdy kolejny utwór wykonywaliśmy z coraz to większymi emocjami.

Dziękują wszystkim

Podsumowując te wspomnienia, trzeba podkreślić to, że wyjazd nie mógłby dojść do skutku, gdyby nie pomoc finansowa burmistrza Tucholi i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz wielkie zaangażowanie w sprawy organizacyjne Kawalera Orderu Uśmiechu Haliny Janowskiej-Giłka, oraz Agnieszki Lenartowicz i dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 Romana Tyrańskiego oraz wielu, wielu innych osób. Za to wszystko Wiolinki z całego serca serdecznie dziękują.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.