Więziennik? Milicjant? Według ustawy to też ubecy

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Jolanta Zielazna

Więziennik? Milicjant? Według ustawy to też ubecy

Jolanta Zielazna

Wbrew temu, co głosi minister Mariusz Błaszczak, milicjantów dotyka ustawa dezubekizacyjna. Tych najstarszych, którzy służyli przed 1955 rokiem. Trochę sędziwych funkcjonariuszy jeszcze żyje.

Milicjanci zostali wrzuceni do jednego worka z ubekami, choć nimi nie byli. Ustawa dezubekizacyjna tnie równo, nie patrząc słusznie czy nie, winny czy nie.

Pan Aleksander (pod takim imieniem chce występować w tekście) ma lat 91. Marian z Potulic - 94. Nie znają się, ale obaj są wśród tysięcy, których objęła ustawą dezubekizacyjna. Nie byli ubekami, nie mieli z tą formacją nic wspólnego, a jednak oberwali.
Uchwalona w grudniu 2016 roku ustawa dezubekizacyjna jako zerowe, niebyłe traktuje lata służby w instytucjach, których długą listę zawiera. Najwyższa renta i emerytura nie mogą być wyższe niż przeciętne świadczenie z ZUS.

Aleksander, gdy dostał decyzję o zmniejszeniu emerytury... - Myślałam, że będzie z nim koniec - mówi żona - Mąż do dziś jest na lekach uspokajających. Dobrze, że dzieci nas wspierają.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.