Więzień kontra strażnicy. Koniec sprawy o koszerne menu

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Maciej Czerniak

Więzień kontra strażnicy. Koniec sprawy o koszerne menu

Maciej Czerniak

Michałowi D., osadzonemu z Potulic, strażnicy zarzucali obrażanie i wyzywanie od antysemitów. On sam broni się i mówi, że walczył w imię religii.

- Wnoszę o uznanie oskarżonego winnym wszystkich występków zarzucanych mu w akcie oskarżenia - prokurator Arkadiusz Nowak rozpoczął wczoraj mowę końcową w procesie Michała D.

Podsądny został oskarżony o znieważanie dyrektora, jego zastępcy i funkcjonariuszy więziennictwa w Zakładzie Karnym w Potulicach, gdzie odbywa obecnie karę.

- W skargach kierowanych do dyrektora zakładu i jego zastępcy użyte określenia psychopata, faszysta, antysemita oraz „nieudolna kpina z człowieka” godziły w dobre imię osoby pełniącej funkcję publiczną.

Ponadto D. odpowiada za - jak to uznała prokuratura - groźby karalne kierowane do dyrektora więzienia. Chodzi o historię z flagą Izreala, którą w listopadzie 2014 r. funkcjonariusze w potulickim zakładzie nakazali D. zdjąć ze ściany celi. Więzień otrzymał flagę pocztą. Została przysłana z Knesetu, izraelskiego parlamentu.

- Powiedziałem dyrektorowi, że za tę flagę moi pobratymcy oddawali życie i ja jestem gotów za nią zabić. Czy to jest groźba? - pytał wczoraj D.

Prokurator żąda kary łącznej 8 miesięcy pozbawienia wolności wobec D.

Oskarżony wygłosił wczoraj długą mowę końcową. Zaczął od faktu, że - w jego przekonaniu - nie doszło do żadnego znieważania strażników więziennych, ani szefa zakładu.

- Nazywałem rzeczy takimi, jakie są - argumentował Michał D. - Wysoki sądzie - zwrócił się do sędzi Renaty Kowalskiej. - Mam 36 lat, jestem obywatelem trzech państw, żyłem w 22 krajach. W zakładzie w Potulicach chciano mnie stłamsić, złamać. Ale ja się nie dałem. Jeszcze kilka dni temu zastanawiałem się, jaką linię obrony przyjąć. Wysoki sądzie, czy w państwie demokratycznym, ludzie jak ja, przedstawiciele mniejszości religijnych nie mają racji bytu?

D. jest wyznawcą ortodoksyjnego judaizmu. W Potulicach znalazł się do odbycia kary z artykułu 286 kodeksu karnego, czyli oszustwa. Nie był to zresztą pierwszy wyrok; przedtem był już karany między innymi przez sądy w Warszawie. Twierdzi, że do obecnego procesu nie doszłoby, gdyby dyrektor więzienia zezwolił mu na spożywanie koszernej żywności. - Pomimo próśb dyrektor powiedział, że nie będzie się bawił w dania koszerne i mam jeść to, co „podaje mi micha więzienna” - wyjaśniał D. - Dyrektor za odmowę jedzenia niekoszernego umieścił mnie na 14 dni w izolatce. Żałował, że nie na 28.

Wczoraj sędzia kilkakrotnie zwracała uwagę Michałowi D., by w mowie końcowej odnosił się do zarzutów, a nie okoliczności pobocznych, niezwiązanych ze sprawą. D. dodał jeszcze, że niedawno rozmawiał ze swoim duchowym opiekunem, rabinem Nechemia Segal (przewodniczącemu ruchowi Chabad Lubawicz Polska): - Zastanawiałem się, czy ta cała moja walka ma sens. Rabin powiedział mi jedno: „Walcz”.

Wyrok zostanie opublikowany 11 maja.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.