Wierzą, że będą mieć swoją wieś z pomysłem

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Wierzą, że będą mieć swoją wieś z pomysłem

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Stowarzyszenie Młode Dęby przystąpiło do porozumienia Sieci Wiosek Tematycznych w Polsce. To kolejny krok do powstania Wioski Mocy

Porozumienie ponad 30 podmiotów podpisano podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Wiosek Tematycznych. Stowarzyszenie Młode Dęby już dawno za cel postawiło sobie wybudowanie wioski tematycznej. Ma to być Wioska Mocy.

Stowarzyszenie przyłączyło się do partnerstwa trzydziestu wiosek, działających lub mających powstać w różnych regionach Polski. Czym jest wioska tematyczna? Krótko mówiąc pomysłem na przyciągnięcie na wieś turystów. I tak istnieją już wioski Aktywności Rodzinne, Garncarska, Kwiatowa, Ziołowa. W Kujawsko-Pomorskiem - takich wiosek docelowo ma być osiem.

Wioski tematyczne mają ożywiać region, integrować mieszkańców, dawać im zajęcie. Mają łączyć wokół jednego przedsięwzięcia gospodarstwa agroturystyczne i rolne, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Wszystko po to, aby stworzyć markę miejscowości i lokalnych produktów. „Wioska tematyczna to pomysł na wieś, to wieś z pomysłem”, mówią społecznicy, propagujący ideę wiosek.

Młode Dęby wymyśliły, że założą wioskę w Parlinie. Tutaj od 2014 roku mają swoją siedzibę. Od Skarbu Państwa organizacja dostała działkę. Na niej stała stara rudera, wokół rosły chwasty. 1 maja ubiegłego roku, w Święto Pracy rozpoczęło się wielkie porządkowanie terenu.

Dziś działka jest już uporządkowana, wyrównana. Jednak to dopiero początek ciężkiej pracy, by powstała wioska potrzebne są pieniądze. Dlatego Młode Dęby zbierają 1 procent podatku oraz datki. Gdzie tylko można propagują ideę budowy wioski.

- Wyobraź sobie, że możesz spędzić czas z tymi, którzy są ci najbliżsi. W miejscu, które jest wam najprzyjaźniejsze. W atmosferze wyciszenia i kreatywnego rozwoju... Witamy w naszej wiosce - miejscu, w którym szczęście zyskuje nowe znaczenie - tak zachęcają Dęby do włączenia się w budowę wioski.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.