Maciej Czerniak

Więcej rasizmu, złości i ataków

Sprawa napadu na tureckich studentów w centrum Bydgoszczy, na bulwarze nad Brdą to pierwsze takie postępowanie w ostatnich latach, które trafiło do sądu. Fot. Maciej Czerniak Sprawa napadu na tureckich studentów w centrum Bydgoszczy, na bulwarze nad Brdą to pierwsze takie postępowanie w ostatnich latach, które trafiło do sądu. Oskarżeni liczą od 18 do 21 lat.
Maciej Czerniak

Na sile przybierają przestępstwa motywowane nienawiścią do obcych. W tym roku w regionie popełniono ich dwa razy więcej niż w 2015 r.

W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku zostało wszczętych 12 postępowań o znieważenia na tle narodowościowym, etnicznym lub religijnym - wylicza podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Sto procent więcej nienawiści

Dla porównania od początku stycznia do końca października 2015 roku w całym Kujawsko-Pomorskiem policja miała zarejestrowanych tylko 6 takich spraw.

Te dane wpisują się w ogólnopolski trend. Ostatnio w specjalnym raporcie poświęconym tak zwanym przestępstwom z nienawiści alarmujące dane przedstawiła Prokuratura Krajowa. Z tego podsumowania wynika, że od stycznia do końca czerwca tego roku w całym kraju prokuratorzy prowadzili ponad 860 spraw, w których danych przestępstw dopuszczono się z pobudek narodowościowych, religijnych i ideologicznych. Przy czym w tym samym okresie 2015 roku podobnych przestępstw zarejestrowano niespełna 850.

Najwięcej ofiar to muzułmanie i Żydzi

Jeżeli chodzi o skuteczność śledczych w walce z przestępstwami, których ofiarami padają w Polsce obywatele innych państw, to tendencja jest podobna. W pierwszym półroczu tego roku policjanci wnioskowali, a prokuratorzy ogłosili zarzuty wobec ponad 300 osób, które miały popełnić 224 przestępstwa. W pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku natomiast takich spraw było 180.

Raport prokuratury jest już kolejnym w tym roku, z którego wynika, że wykrywanych jest więcej przestępstw motywowanych niechęcią i agresją wobec obcych w Polsce. Pierwsze podsumowanie, które zostało ogłoszone już w kwietniu tego roku, dotyczyło lat 2013-2015. Raport przedstawił prok. Dariusz Romaniuk, z Prokuratury Krajowej.

Przedstawione statystyki obejmujące wskazywały wyraźnie, że w ostatnich latach nastąpił prawie dwukrotny wzrost liczby przestępstw o podłożu ksenofobicznym i rasistowskim w Polsce. Część tych zdarzeń to przestępstwa popełniane za pośrednictwem internetu. W dalszym ciągu systematycznie wzrasta liczba spraw o przestępstwa z użyciem przemocy, groźby czy pobić. Najwięcej przestępstw dotyczyło nienawiści wobec:

Według najświeższych danych najczęściej teraz atakowani są muzułmanie.

Prokuratura skierowała w 2015 roku do sądu 158 aktów oskarżenia, 30 wniosków o dobrowolne poddanie się karze, 41 wniosków o warunkowe umorzenie postępowania. Te dane w swojej interpelacji poselskiej złożonej po opublikowaniu raportu zamieścili posłowie .Nowoczesnej.

U nas najgorzej mają tureccy studenci

- Ewidentnie na naszych oczach tworzy się ważki problem społeczny a nie tylko karny. Jeżeli organom ściągania pozostawimy wykonywanie ich obowiązków jak najsumienniej to po stronie innych instytucji powinno być obowiązkowe podjęcie kampanii przeciwstawiającej się przemocy z tytułu odmienności koloru skóry czy wyznania - mówi śląska posłanka Marta Goblik, współautorka interpelacji.

Przypomnijmy, że w naszym regionie w toku jest kilka postępowań w sprawie ataków na obcokrajowców. W październiku w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy rozpoczął się proces sześciu młodych mężczyzn, którzy w maju zaatakowali studentów z Turcji, Czech i Słowacji przebywających nad Brdą w ramach wymiany w programie Erasmus. W Toruniu trwa natomiast śledztwo w sprawie brutalnego znieważania tureckich studentów UMK.

Do incydentu doszło kilka tygodni temu w sklepie przy ulicy Chełmińskiej.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.