(ML)

Więcej kasy i krótsze kolejki na operację zaćmy w Toruniu

W Toruniu umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na operację zaćmy mają cztery placówki. Fot. Krzysztof Kapica W Toruniu umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na operację zaćmy mają cztery placówki.
(ML)

Czas oczekiwania na operację zaćmy jest zróżnicowany - od kilku miesięcy do czterech lat.

Na zaćmę cierpi w Polsce ok. 800 tys. osób. Choroba częściej występuje u kobiet i osób starszych. Jest najczęstszą przyczynę ślepoty. W Toruniu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na operacje zaćmy mają cztery placówki.

Kujawsko-pomorski oddział NFZ przeznaczył dodatkowe pieniądze ( kwotę 3 mln 53 tys. zł) na operacje zaćmy. - Mają się dzięki temu zmniejszyć kolejki pacjentów oczekujących na zabiegi, głównie pilnych przypadków - zaznacza Barbara Nawrocka, rzecznik oddziału NFZ.

Ile trzeba czekać?
W oddziale okulistycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego kolejka na operację zaćmy w trybie planowym, to ok. cztery lata (2000 pacjentów) a w trybie przyspieszonym ponad rok (ok. 400 pacjentów). - Oddział przeprowadza do siedmiu operacji zaćmy dziennie. Dodatkowe pieniądze z NFZ pozwalają na wykonanie ok. 150 operacji - tłumaczy dr Janusz Mielcarek, rzecznik WSZ.
W Lecznicach Citomed na zabieg czeka w trybie stabilnym 840 osób, pilnym - 21. Otrzymana z NFZ dodatkowa kwota spowoduje, że będą mogli zrobić więcej ok. ośmiu operacji w miesiącu.

- A u nas przypadki stabilne czekają 10 miesięcy, pilne termin mają w końcu maja, początku czerwca - mówi Justyna Wieczorkowska, dyrektor Przychodni Lekarskich Hipokrates. - Dostaliśmy dodatkowe pieniądze, ale nie są to jakieś gigantyczne kwoty. Będziemy dzięki nim mogli przeprowadzić sześć operacji zaćmy miesięcznie. Do końca czerwca dodatkowo 24 zabiegi. Robimy je w ramach chirurgii jednego dnia.

- Według stanu na dziś na zabiegi z powodu zaćmy oczekuje u nas w trybie pilnym 64, stabilnym 878 pacjentów - wyjaśnia dr Piotr Kowalczyk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Matopat. - Nasz szpital otrzymał na operacje zaćmy dodatkowe środki z NFZ, co opierając się o dane z 2016 roku, pozwala na wykonanie około 32 zabiegów. Do końca czerwca 
2017 wykonamy dodatkowo osiem zabiegów w trybie pilnym i 24 w trybie stabilnym. Cieszymy się z dodatkowych środków, ale stanowią one niespełna siedem procent kontraktu na okres styczeń-czerwiec 2017 i w związku z tym nie skrócą wyraźnie czasu oczekiwania na operację, który aktualnie wynosi około pięć - sześć miesięcy dla chorych w trybie pilnym i około 15-16 miesięcy w trybie stabilnym.

(ML)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.