Widzieć można też duszą. Oni to świetnie udowodnili

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Widzieć można też duszą. Oni to świetnie udowodnili

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Ci, którzy nie wierzą, że osoby głuchoniewidome mogą robić zdjęcia, powinni udać się na wystawę do Chojnickiego Centrum Kultury.

To pierwsza taka wystawa w ChCK. Autorami zdjęć są osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Fotki powstawały w ramach projektu „My też chcemy poznać oraz pokazać piękno i historię naszego Gdańska”.

- Projekt powstał w odpowiedzi na problem, jakim jest nieobecność osób głuchoniewidomych w życiu społecznym naszego miasta, głównie w życiu kulturalnym - wyjaśniają organizatorzy projektu z TPG.

Dlatego więc gdańszczanie wzięli udział w zajęciach teoretycznych z fotografii, a następnie wyszli „na miasto” z aparatami w dłoniach. Zdjęcia powstały w starym Wrzeszczu, Biskupiej Górce, Latarni Morskiej i Teatrze Szekspirowskim.

Prezentowana była już w Europejskim Centrum Solidarności, Teatrze Szekspirowskim, Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym i Galerii Warzywniak. Teraz trafiła do Chojnic, a to dzięki współpracy z chojnickim kołem Polskiego Związku Niewidomych.

Cała wystawa jest dostosowana i przystosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Pod każdym zdjęciem jest obszerny podpis wykonany powiększonym drukiem oraz podpisy w brajlu. „Ciekawostką” podczas wystawy były specjalne okulary, które symulowały różne uszkodzenia wzroku. Można było więc oglądać zdjęcia borykając się z niedoskonałościami wzroku - warto było zobaczyć jak się... nie widzi.

Gdańszczanie przyjechali do Chojnic w silnej obstawie. Zwiedzili miasto i centrum, obejrzeli wystawę przygotowaną przez Bogdana Kuffla. Byli zauroczeni miastem i obiecali, że przyjadą tu również wiosną lub latem, by zobaczyć miasto w pełnej krasie.

Warto brać z nich przykład i nie marudzić, że ma się słaby aparat i szukać miliona innych wymówek.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.