Wiadukt do remontu [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Wiadukt do remontu [zdjęcie interaktywne]

Mateusz Mazur

Konstrukcja nad al. Jana Pawła II zostanie w tym roku odnowiona.

Z ponad stumetrowego odcinka, który przebiega wzdłuż alei Wojska Polskiego codziennie korzystają setki kierowców, dla których to najszybsza droga, by dostać się między innymi ze Wzgórza Wolności na Wyżyny. Kilkanaście lat eksploatacji przyczyniło się jednak do tego, że wiadukt wymaga pilnej naprawy. Drogowcy ogłosili już przetarg na wykonanie zadania i czekają na chętne firmy.

- Planowaliśmy tą inwestycję już od jakiegoś czasu. Szczególnie ważne w tym miejscu jest przebudowanie chodnika w kierunku wschodnim oraz budowa nowej ścieżki rowerowej, co pozwoli spiąć wcześniej wybudowane trasy na alejach Wojska Polskiego - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Drogowcy przyznają, że wiadukt potrzebuje szybkiego remontu. Począwszy od lat 80-tych, kiedy powstała konstrukcja, jej stan techniczny mocno się pogorszył. Dwie dekady wysokiej eksploatacji są jednym z powodów przeprowadzenia prac. Ułożona zostanie nowa nawierzchnia, wymienione zostaną dylatacje w jezdni, w niektórych miejscach trzeba też naprawić zacieki. Poza tym wykonawca będzie musiał wymienić stare przęsła na nowe, wzmocnić przyczółki wiaduktu, wybudować dodatkowe filary oraz wyremontować drogi dojazdowe.

- Stan techniczny wiaduktu nie zagraża bezpieczeństwu, ale co jakiś czas trzeba podjąć decyzję o poważniejszym remoncie. Od momentu jego powstania technika mocno się zmieniła, więc będziemy chcieli wykorzystać nowoczesne elementy infrastruktury drogowej. Tak jak w przypadku budowy mostu nad Kanałem Bydgoskim - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski.

Zarząd dróg już teraz ostrzega kierowców, że będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami w czasie prac. Te mają potrwać przynajmniej siedem miesięcy.

- Niestety całkowicie zamkniemy część wiaduktu po stronie południowej. Na pewno będą tworzyły się korki, ale to lepsze rozwiązanie niż całkowite zamykanie ulicy - przyznaje rzecznik ZDMiKP.

Drogowcy mają już plan na tymczasową organizację ruchu. Wybudowane zostaną przejazdy pomiędzy jezdniami przez torowisko. Dzięki temu w dalszym ciągu możliwe będzie wprowadzenie ruchu dwukierunkowego przez wiadukt po stronie północnej. Prace na alejach Wojska Polskiego miałyby się zakończyć jeszcze w tym roku.

Mateusz Mazur

Dziennikarz portalu internetowego Gazety Pomorskiej www.pomorska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.