Wesołych Świąt i Rowerowego Nowego Roku

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Wesołych Świąt i Rowerowego Nowego Roku

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Przedświątecznym dniom zazwyczaj towarzyszy pośpiech i zakupowe szaleństwo. Czy można znaleźć w tym czasie jeszcze chwilę aby pomyśleć o jeżdżeniu rowerem?

Niektórzy zapewne od razu zaprzeczą i znajdą tysiąc powodów aby udowodnić, że rower w tym czasie to dziecinny wymysł i niepraktyczny gadżet. Jednak warto pomyśleć czy wielu przedświątecznych sprawunków nie można ogarnąć szybciej i wygodniej właśnie na rowerze? Po świąteczne prezenty, po niedużą choinkę czy na świąteczną wizytę do rodziny lub znajomych można wyruszyć rowerem. Dzięki temu uda się zapomnieć o korkach na trasie, braku wolnych miejsc do parkowania czy rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów.

Grudniowe temperatury bliższe są w tym roku wiośnie niż zimie, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Jeśli mimo tego samochodowa opcja wygra to może przynajmniej warto pomyśleć nad zaplanowaniem rowerowej wycieczki jako zdrowego urozmaicenia względem świątecznego menu i długiego siedzenia przed telewizorem lub w internecie. Aktywne spędzanie świątecznego czasu może być przyjemną odskocznią od codziennych spraw. Wystarczy nawet godzinna przejażdżka rowerem, aby nie tylko spalić kalorie, które w tym czasie na nas czyhają, ale także zdecydowanie lepiej się poczuć. W końcu ruch na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku jest czymś czego każdy z nas potrzebuje niezależnie od wieku.

Zbliżający się początek roku to także dobry czas na podejmowanie ważnych decyzji. Może warto zastanowić się nad zmianą sposobu podróżowania po mieście, kupić rower i czerpać korzyści z nowego, zdrowszego stylu życia? Dróg rowerowych w Toruniu przybywa, coraz więcej osiedli jest lepiej skomunikowanych z centrum miasta niż kilka lat temu. Zza samochodowej szyby nie zawsze to widać. Warto samemu przekonać się, że rower to bardzo dobry środek komunikacji w mieście. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń już od 2006 roku stara się zachęcać do częstszego korzystania z tej formy transportu i będzie to robić także w nadchodzącym 2016 roku.

Na zakończenie chciałabym życzyć wszystkim rowerzystkom i rowerzystom już poruszającym się po toruńskich drogach rowerowych oraz tym, którzy dopiero zaczną aby były one szerokie, równe i prowadziły bezpiecznie do celu.

Urzędnikom odpowiedzialnym za kształt rowerowej infrastruktury w Toruniu i regionie życzę umiejętności odpowiedzialnego podejmowania decyzji związanych z budową nowych udogodnień dla rowerzystów i szerszego spojrzenia na kwestie związane ze zrównoważonym transportem.

Wszystkim uczestnikom ruchu natomiast życzę, aby pamiętali, że na kulturę drogową wpływ ma każdy z nas niezależnie od tego czy porusza się na piechotę, jedzie rowerem czy kieruje samochodem. Szanujmy się wzajemnie, przestrzegajmy przepisów i bądźmy dla siebie bardziej życzliwi podczas codziennych podróży po mieście. Traktujmy się w taki sposób w jaki sami chcielibyśmy być traktowani. Zatem Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i dużo pozytywnej, rowerowej energii!

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.