Wesołych Świąt i Rowerowego Nowego Roku

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Wesołych Świąt i Rowerowego Nowego Roku

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Przedświątecznym dniom zazwyczaj towarzyszy pośpiech i zakupowe szaleństwo. Czy można znaleźć w tym czasie jeszcze chwilę aby pomyśleć o jeżdżeniu rowerem?

Niektórzy zapewne od razu zaprzeczą i znajdą tysiąc powodów aby udowodnić, że rower w tym czasie to dziecinny wymysł i niepraktyczny gadżet. Jednak warto pomyśleć czy wielu przedświątecznych sprawunków nie można ogarnąć szybciej i wygodniej właśnie na rowerze? Po świąteczne prezenty, po niedużą choinkę czy na świąteczną wizytę do rodziny lub znajomych można wyruszyć rowerem. Dzięki temu uda się zapomnieć o korkach na trasie, braku wolnych miejsc do parkowania czy rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów.

Grudniowe temperatury bliższe są w tym roku wiośnie niż zimie, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Jeśli mimo tego samochodowa opcja wygra to może przynajmniej warto pomyśleć nad zaplanowaniem rowerowej wycieczki jako zdrowego urozmaicenia względem świątecznego menu i długiego siedzenia przed telewizorem lub w internecie. Aktywne spędzanie świątecznego czasu może być przyjemną odskocznią od codziennych spraw. Wystarczy nawet godzinna przejażdżka rowerem, aby nie tylko spalić kalorie, które w tym czasie na nas czyhają, ale także zdecydowanie lepiej się poczuć. W końcu ruch na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku jest czymś czego każdy z nas potrzebuje niezależnie od wieku.

Zbliżający się początek roku to także dobry czas na podejmowanie ważnych decyzji. Może warto zastanowić się nad zmianą sposobu podróżowania po mieście, kupić rower i czerpać korzyści z nowego, zdrowszego stylu życia? Dróg rowerowych w Toruniu przybywa, coraz więcej osiedli jest lepiej skomunikowanych z centrum miasta niż kilka lat temu. Zza samochodowej szyby nie zawsze to widać. Warto samemu przekonać się, że rower to bardzo dobry środek komunikacji w mieście. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń już od 2006 roku stara się zachęcać do częstszego korzystania z tej formy transportu i będzie to robić także w nadchodzącym 2016 roku.

Na zakończenie chciałabym życzyć wszystkim rowerzystkom i rowerzystom już poruszającym się po toruńskich drogach rowerowych oraz tym, którzy dopiero zaczną aby były one szerokie, równe i prowadziły bezpiecznie do celu.

Urzędnikom odpowiedzialnym za kształt rowerowej infrastruktury w Toruniu i regionie życzę umiejętności odpowiedzialnego podejmowania decyzji związanych z budową nowych udogodnień dla rowerzystów i szerszego spojrzenia na kwestie związane ze zrównoważonym transportem.

Wszystkim uczestnikom ruchu natomiast życzę, aby pamiętali, że na kulturę drogową wpływ ma każdy z nas niezależnie od tego czy porusza się na piechotę, jedzie rowerem czy kieruje samochodem. Szanujmy się wzajemnie, przestrzegajmy przepisów i bądźmy dla siebie bardziej życzliwi podczas codziennych podróży po mieście. Traktujmy się w taki sposób w jaki sami chcielibyśmy być traktowani. Zatem Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i dużo pozytywnej, rowerowej energii!

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.