Weekend z „Excentrykami”

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Weekend z „Excentrykami”

Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Przez dwa miłośnicy książki „Excentrycy” mieli okazję spędzić trochę czasu z Włodzimierzem Kowalewskim, jej autorem i współautorem scenariusza do filmu Janusza Majewskiego.

Akcja rozgrywa się pod koniec lat 50-tych w Ciechocinku. W sobotę zorganizowano głośne czytanie „Excentryków” przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury. Przez dwie godziny książkę czytało kilkanaście osób, w tym jej autor. Poprzedził to wiersza Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej „Excentrycy”, który przeczytała licealistka Natalia Brylińska. Na spotkaniu w sali kina Zdrój i wczoraj na spacerze śladami bohaterów powieści autor zdradził, skąd wzięła się jego fascynacja Ciechocinkiem i wskazywał miejsca akcji książki. Tło historyczne poszczególnych obiektów przybliżyła kilkudziesięcioosobowej grupie spacerowiczów Aldona Nocna, wiceprzewodnicząca rady miejskiej i chodząca encyklopedia wiedzy o uzdrowisku i ludziach z nim związanych.

Niektóre miejsca opisane jako ciechocińskie zostały przez autora wymyślone, niemniej pokazał, gdzie wyobrażał sobie, że istniały, jak np. dom fikcyjnej Bayerowej (okolica ulicy Poprzecznej).

Weekend z „Excentrykami” i jego autorem był częścią obchodów 5-lecia działalności Uniwersytetu dla Aktywnych.

Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.