Weekend Romów, kuglarzy ulicznych i muzyków

Czytaj dalej
Fot. Mikolaj Nowacki
Marek Weckwerth

Weekend Romów, kuglarzy ulicznych i muzyków

Marek Weckwerth

Będzie kolorowo, głośno i radośnie - tak zapowiada się festiwalowy weekend na Kujawach i Pomorzu. Będą też imprezy muzyczne.

- Zapraszamy przede wszystkim do Ciechocinka i Inowrocławia, czyli do miast obdarzonych przez naturę pokładami drogocennych minerałów i wyjątkową aurą miejsc o niespożytej energii - mówi Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Już od wczoraj w Ciechocinku trwa XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. To jedyna taka impreza w Polsce i największa w Europie! Zapraszają: król Romów, TVP 2, burmistrz i Rada Miasta Ciechocinka oraz Don Vasyl.

Dziś od godz. 20 na scenie Stadionu Miejskiego przy ul. Tężniowej zawirują bajecznie kolorowe spódnice i kwieciste chusty. Publiczność spędzi ten wyjątkowy wieczór przy dźwiękach szalonej, to znów rzewnej muzyki kolorowych taborów, które zjechały do Ciechocinka z całego świata. Ceny biletów: miejsca siedzące 100 zł, stojące 60 zł.

Wcześniej, bo o godz. 15, przy fontannie obok tężni nr 1 odbędzie się koncert plenerowy pt. „Różne oblicza miłości” w wykonaniu Magdaleny Cysewskiej i Roberta Matusiaka.

Letnie kino objazdowe na inowrocławskim rynku z pokazem filmu „Zjawa”, festiwal baniek mydlanych, konstrukcja z parasoli - to tylko wybrane atrakcje Art Ino Festiwalu. To druga edycja tego wydarzenia.

Dziś od godz. 16 zobaczymy występy ulicznych muzyków, szczudlarzy, karykaturzystów. Będziemy świadkami powstania lip dubu - klipu, w którym grupa osób zaaranżuje teledysk do wybranego utworu.

W niedzielę od godz. 16 zaplanowano „Wielki ślizg” z atrakcyjnymi nagrodami.

W Bydgoszczy od wczoraj trwa 9 Busker Fest - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej.

Jak informuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, mieszkańcy miasta i odwiedzający je turyści mogą podziwiać przedstawienia teatrów ulicznych, pokazy akrobatyczne, sztuki kuglarskiej, cyrkowej, posłuchać ulicznych grajków, wziąć udział w happeningach. A wszystko to w środku miasta - na Starym Rynku oraz w amfiteatrze przy ul. Mostowej i bez konieczności zakupu biletów, zakładania eleganckich strojów i udawania się do tzw. przybytków kultury.

Dziś impreza startuje o godz. 15.30 na Starym Rynku występem duetu Piotra Pieńkowskiego i Wojciecha Lachowskiego.

Klubem festiwalowym jest zacumowana przy nabrzeżu Brdy barka Lemara, gdzie artyści spotykają się z publicznością na wspólnych koncertach i jam sessions. Dzisiejszego wieczoru zagrają tu m.in. zespoły: Applause Agent i Szulerzy.

Festiwal zakończy o godz. 22 w amfiteatrze przy Mostowej występ Mimezis Art pt. „Fire show”.

Także dziś o godz. 21.30 organizowana jest „Filmowa blokada Ossolińskich”, czyli czwarta edycja tej imprezy.

W tym roku rozsiądziemy się na al. Ossolińskich, blisko pl. Józefa Weyssenhoffa, by obejrzeć w pięknych okolicznościach miasta czeski, klasyczny już film „Jazda” - proponuje Miejskie Centrum Kultury.

W drugim miesiącu wakacji „filmowa blokada” odbędzie się na ul. Paderewskiego, blisko skrzyżowania z ul. Zamoyskiego. Zobaczymy tam klasyczny thriller Romana Polańskiego - „Lokator”.

I kolejna propozycja MCK w Bydgoszczy: „W niedzielę po południu zabierzcie ze sobą dzieciaki, przyjdźcie do amfiteatru przy ul. Grodzkiej. O godz. 17 pojawi się tam grupa A3Teatr ze spektaklem »Punch i Judy«”.

Punch to rozbrykany wisus, a Judy to wrzaskliwa matrona. Oboje toczą walkę podjazdową o dowodzenie w sytuacjach, które zdarzają się wszystkim i na co dzień.

Lubostroń zaprasza w niedzielę o godz. 11 na koncert z cyklu „Pałac dzieciom. Poznajemy instrumenty muzyczne”.

Tym razem w roli głównej wystąpi kontrabas. Bilety (10 zł i 5 zł) do nabycia przed koncertem.

W niedzielę będzie się można także wybrać do podbyd-goskiego Ostromecka na trzeci tego lata koncert z cyklu Muzyczne Tarasy.

O godz. 16 rozpocznie się występ Anny Niemiec-Mościckiej (sopran) i Jacka Szczepańskiego (akompaniament). Wstęp wolny.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.