Ważne zmiany na drogach coraz bliżej. STOP przed przejściem dla pieszych, 50 km/h przez całą dobę

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Bartosz Gubernat

Ważne zmiany na drogach coraz bliżej. STOP przed przejściem dla pieszych, 50 km/h przez całą dobę

Bartosz Gubernat

Większa ochrona pieszych, obowiązek zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami na drodze i ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. To część nowych przepisów, które przyjęła właśnie Rada Ministrów. Wejdą w życie po uchwaleniu ich przez Sejm i podpisaniu przez prezydenta.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, w ubiegłym roku na Podkarpaciu doszło do 1482 wypadków i ponad 19 tysięcy kolizji. Zginęło w nich 157 osób, a 1709 zostało rannych. Dla porównania – rok wcześniej wypadków było 1473, kolizji 18493, rannych 1765 a zabitych 125. Niestety mimo coraz lepszych dróg, statystki nie poprawiają się.

Stop przed wejściem na pasy

Dlatego premier Mateusz Morawiecki jeszcze na początku roku zapowiedział zmiany w przepisach, które mają poprawić sytuację na drogach. We wtorek pakiet zmian został zaakceptowany przez rząd.

Co zakłada? Obecnie pieszy ma pierwszeństwo przed samochodem dopiero wówczas, gdy wejdzie na pasy. Po zmianie – już kiedy się do nich zbliży. Oznacza to, że kierowcy będą musieli być ostrożniejsi dojeżdżając do zebry.

Ale uwaga! Pieszy przed wejściem na pasy będzie musiał się zatrzymać, jakby stał przed nim znak „STOP”. Ma to zapobiec sytuacjom, gdy ludzie nie zwracając uwagi na samochody wchodzą na pasy wprost przed nie. Jeśli pieszy się nie zatrzyma, policjant będzie mógł ukarać go mandatem.

Proponuje się także wprowadzenie zakazu używania telefonu komórkowego podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. Dzięki temu piesi mają być na drodze czujniejsi.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.