Ważą się losy Gimnazjum w Chwaliszewie. Dziś decyzje

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Maja Stankiewicz

Ważą się losy Gimnazjum w Chwaliszewie. Dziś decyzje

Maja Stankiewicz

Radni podejmować będą dziś imtencyjne uchwały o likwidacji szkół. Niektóre z nich funkcjonują tylko na papierze, wyjątkiem - Gimnazjum w Chwaliszewie.

W Zespole Szkół Technicznych w Kcyni jest kilka szkół, do których od lat nie ma naboru. To m.in. szkoły dla dorosłych: Policealne Studium Zawodowe, Technikum Ekonomiczne i Technikum Informatyczne. Chętnych do nauki brak. Już w 2012 r. była próba ich likwidacji. Wtedy decyzja nie zapadła. Dziś radni ponownie pochylą się nad projektem intencyjnej uchwały w tej sprawie.

Ponad 70 uczniów uczęszcza obecnie do Gimnazjum w Chwaliszewie (trzy klasy). Decyzja o zamiarze likwidacji tej szkoły także będzie dziś na sesji rozważana.

Jeśli rajcy powiedzą „tak” powiadomieni zostaną o tym: kuratorium oświaty i uczniowie. Ostateczne decyzje zapadną na lutowej sesji. W razie takiego scenariusza gimnazjaliści z Chwaliszewa trafią do Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Kcyni. Obecnie szkoła ta działa przy LO. Nie jest jednak pewne czy tak będzie nadal, bo są plany przeniesienia gimnazjum na ul. Jurczyka, do budynku zajmowanego obecnie przez Zespół Szkół Technicznych.

W porządku obrad dzisiejszej sesji nie ma słowa o małych szkołach w Rozstrzębowie i Sipiorach, choć wymieniano je w planach reorganizacji gminnej oświaty. Pozostaną, czy także będą likwidowane?

- Propozycje ich prowadzenia otrzymały lokalne stowarzyszenia, ale odmówiły. Dlatego nie zostały przygotowane na sesję projekty uchwał o przekazaniu tych szkół przez samorząd - informuje Wojciech Jaskulski, kierownik kcyńskiej oświaty.

Zmiany budzą emocje i opór. Największe - plany połączenie szkół ponadgimnazjalnych w Kcyni. W tej sprawie radni dziś głosować nie będą.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.