Wątpliwości dotyczące wywozu śmieci? MPO: Śmieciarki są pod kontrolą GPS

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(lb)

Wątpliwości dotyczące wywozu śmieci? MPO: Śmieciarki są pod kontrolą GPS

(lb)

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zapewnia, że może sprawdzać jak, kiedy i gdzie były odbierane pojemniki z naszych podwórek.

Mieszkaniec Torunia zadzwonił z informacją, że w poniedziałek, 25 stycznia na ulicy Dekerta w Toruniu, w pobliżu szkoły, samochód MPO wywoził śmieci i wtedy wrzucano do niego razem odpady suche i zawartość kontenerów z potłuczonym szkłem. Odpady miały pomieszać się. Czytelnik pyta, jak to się ma do zasady segregacji.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Magdalenę Krzyżanowską, rzecznika prasowego toruńskiego MPO, która jednak stanowczo zdementowała tę informację.

- Nasze śmieciarki nie odbierają łącznie odpadów różnych rodzajów. Na ulicy Dekerta również tak się nie zdarzyło. Wszystkie postoje naszych śmieciarek i załadunki pojemników identyfikujemy za pomocą systemu GPS. Dokładnie wiemy, gdzie, kiedy i jakie pojemniki były odbierane - informuje Magdalena Krzyżanowska z MPO. - W poniedziałek 25 stycznia śmieciarka jechała ulicą Dekerta i zatrzymała się o godzinie 10.30 na wysokości szkoły, aby odebrać odpady suche z pojemników przy wieżowcu Młodzieżowa 19 (dojazd do tej lokalizacji od strony ulicy Młodzieżowej jest niemożliwy). Pojemniki stoją za parkingiem zamykanym na szlaban. W tej lokalizacji znajdują się trzy plastikowe żółte pojemniki MGB 1100 oraz jeden siatkowy pojemnik PA 1100. Nasz pracownik musi przeciągnąć je wszystkie po chodniku do śmieciarki, trwa to do 5 minut. Odgłos ciągniętego metalowego siatkowego pojemnika na odpady suche jest inny od odgłosu, jaki wydają ciągnięte pojemniki plastikowe. Dźwięk ten mógł przypominać Czytelnikowi odgłos, jaki wydają opróżnianie pojemniki na szkło. Na pewno jednak tego dnia śmieciarka nie opróżniła pojemników na szkło.

- Odbiór szkła z Młodzieżowej 19 odbył się planowo w środę, 27 stycznia o godzinie 7.05. Pojemnik był zapełniony, co również dowodzi, że nie został opróżniony w poniedziałek - zapewnia rzecznik MPO.

Tylko w jednym szczególnym przypadku, zgodnie z umową zawartą z Gminą Miasta Toruń, MPO ma możliwość łącznego odebrania odpadów zmieszanych i suchych.

- Kiedy brygada wywozowa zauważy, że w pojemniku na surowce znajdują się zmieszane odpady komunalne, nie opróżnia go - dodaje rzecznik MPO. - Występujemy wtedy z pismem do zarządcy nieruchomości i do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta z informacją o konieczności opróżnienia tego pojemnika razem z odpadami zmieszanymi. Tylko wtedy mieszkańcy mogą być świadkami odbierania przez jedną śmieciarkę odpadów surowcowych i zmieszanych.

(lb)

(lb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.