Warto się uczyć w „Srebrnej szkole”

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Warto się uczyć w „Srebrnej szkole”

Jolanta Młodecka

Uczniowie i nauczyciele wierzą, że gruntowne wykształcenie i zdobycie dobrego zawodu, gwarantuje udany start w dorosłość

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego znalazł się na liście najlepszych szkół w kraju, opublikowanej w czasopiśmie „Perspektywy”. To ranking z wieloletnią tradycją. Klasyfikacja szkół ponadgimnazjalnych opiera się na zestawieniu wyników matur, egzaminów zawodowych oraz osiągnięć uczniów w olimpiadach przedmiotowych.

Zespół Szkół RCKU w Przemystce jako jedyna placówka w powiecie radziejowskim została w nim uwzględniona i to na bardzo dobrej pozycji. W województwie kujawsko-pomorskim zajmuje 12. lokatę, natomiast w kraju - na 1817 szkół uwzględnionych w rankingu - placówka uplasowała się na 197. pozycji i uzyskała tytuł „Srebrnej Szkoły 2016”. Natomiast w „Rankingu egzaminów zawodowych 2016” szkoła zajęła ósme miejsce w województwie i 114. w kraju.

- Jest to powód do dumy dla całej społeczności. Osiągnięcie tak wysokiej lokaty jest możliwe dzięki wysiłkowi nauczycieli i uczniów, którzy wierzą, że gruntowne wykształcenie i zdobycie dobrego zawodu, gwarantuje udany start w dorosłość - mówi dyrektor Jacek Malinowski. - Ten rok rozpoczął się bardzo obiecująco i mamy nadzieję, że całej społeczności szkolnej przyniesie wiele sukcesów i radości, a za kolejne 12 miesięcy będziemy mogli pochwalić się jeszcze lepszymi wynikami i tytułem „Złotej Szkoły 2017”.

To nie jest decyzja ostateczna, choć pewnie nieunikniona. Na ostatniej sesji radni powiatowi przyjęli uchwałę intencyjną dotyczącą likwidacji internatu. Przyczyny są oczywiste: ekonomia. Internat wybudowany został przed laty w szkolnym kompleksie dla 50 uczniów. Dziś korzysta z niego 15 osób. Zatrudnionych jest tu osiem osób obsługi.

- Internat służył naszym uczniom przez wiele lat, ale ostatnio jest ich coraz mniej i nie mamy pewności, czy w następnych latach będzie ich więcej - mówi dyrektor Jacek Malinowski. - Internat jest bezpłatny, uczniowie płacą tylko za wyżywienie. A stawka dzienna wynosi dwanaście złotych.

- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o likwidacji internatu, ale biorąc pod uwagę koszty jego utrzymania przy tak niewielkiej liczbie korzystających, chyba nie będzie innego wyjścia - twierdzi wicestarosta Sławomir Staniszewski. - Uczniowie nie pozostaną jednak bez dachu nad głową, bo w Radziejowie jest internat przy liceum ogólnokształcącym.

Jakie są plany związane z samym budynkiem? - Na pewno nie będzie stał pusty - zapewnia Sławomir Staniszewski. - Chcemy go przeznaczyć na placówkę wychowawczą i dydaktyczną.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.