Wakacje są o trzy dni dłuższe! [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Wakacje są o trzy dni dłuższe! [infografika]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Ponad 245 tysięcy uczniów z regionu odebrało świadectwa i rozpoczęło wielką wakacyjną labę.

- Najbardziej lubię uczyć się matematyki - mówi Adrianna Świderska z klasy Va SP nr 53 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Ada zakończyła rok szkolny z samymi sukcesami. Otrzymała świadectwo z wyróżnieniem i zdobyła tytuł „Uczeń Roku” w kategorii szkoła podstawowa. Jest on przyznawany uczniom za życzliwość dla innych, empatię i wzorową postawę. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych działających w bydgoskim „Braille’u” tytuł „Ucznia Roku” zdobyła Katarzyna Świątek z klasy IIIa ZSZ.

To ich drugi dom

Wczoraj dzieci odebrały nagrody podczas wojewódzkiego zakończenia roku szkolnego, które się odbyło właśnie w tej placówce.
- Nasi uczniowie mają od zera do 25 lat - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor ośrodka. - Maluchom zapewniamy wczesne wspomaganie, starszym proponujemy naukę w szkole podstawowej, gimnazjum, a później w LO, technikum, zasadniczej, szkołach zawodowych, klasach policealnych czy szkole przysposabiającej do zawodu.

Bydgoski ośrodek jest najstarszą tego typu placówką w Polsce.Ma 145 lat. Obecnie uczęszcza do niego ponad 420 uczniów. Planowane jest otwarcie przedszkola, ponieważ wczesnym wspomaganiem objętych jest ponad sto dzieci.

- Lubię swoją szkołę, bo nauczyciele mają tutaj dla nas czas i jest fajnie - mówi Ada Świderska, która we wrześniu 2016 roku zadebiutowała na lekcjach w szkole. Wcześniej miała nauczanie indywidualne. - Cieszę się, że mogę chodzić do szkoły - mówi dziewczynka.

Jej mama, Regina Świderska, odebrała wczoraj list gratulacyjny, podobnie jak Magdalena Karczewska, mama 13-letniego Kuby, ucznia klasy 6, który ma najwyższą średnią w całej szkole - 5,45. Ulubionym przedmiotem Kuby również jest matematyka i nie może doczekać się chemii, której zacznie się uczyć w siódmej klasie. Jest mistrzem z języków obcych. Świetnie zna angielski (celujący na świadectwie!), a od 5 lat uczy się japońskiego. Wkrótce zacznie swoją przygodę z hiszpańskim.

- Cenimy tę szkołę za to, że dzieci mogą się tutaj rozwijać - mówią obie mamy i babcia Kuby, Zofia Rychlicka. - Nauczyciele są wspaniali, niezastąpieni. To właściwi ludzie na właściwym miejscu. Są do dyspozycji dzieci i rodziców w każdej chwili, a w szkole panuje rodzinna, życzliwa atmosfera. Klasy są kilkuosobowe, więc nauka odbywa się w komfortowych warunkach.

Kuba Karczewski dojeżdża codziennie ze Świecia. - Warto jednak pokonać te kilkadziesiąt kilometrów, żeby się tu dobrze poczuć - podkreśla jego mama.

Dokumenty na czas

Rozdanie świadectw nie oznacza jednak, że szkoły zostaną zamknięte na cztery spusty. Wręcz przeciwnie. Wczoraj, w liceach, technikach i - jeszcze - zasadniczych szkołach zawodowych pojawili się pierwsi absolwenci gimnazjów z dokumentami.

Do poniedziałku uczniowie mają bowiem czas, aby dostarczyć do szkół świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Do szkoły tzw. pierwszego wyboru powinni przynieść oryginały tych dokumentów.

Zuzanna Szymczak jako pierwszą szkołę wybrała sobie I LO. - Chciałabym uczyć się w klasie humanistyczno-prawnej - mówi. - Zdecydowałam się na „jedynkę”, ponieważ jest to bardzo dobra szkoła. Na wysokim poziomie prowadzone są m.in. historia i język hiszpański. Mam nadzieję, że się dostanę, chociaż wiem, że z pierwszej preferencji w tej klasie jest 48 kandydatów na 32 miejsca.
W pozostałych klasach I LO jest podobnie. Tradycyjnie największą popularnością cieszą się klasy medyczne.

O zawodzie lekarza myśli również Ula Gilewska, która złożyła dokumenty do VI LO w Bydgoszczy. - Wybrałam klasę biologiczno-medyczną - wyjaśnia.

Kacper Wróblewski zdecydował się natomiast na Zespół Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. Zamierza zdobyć zawód kucharza w szkole branżowej I stopnia, która od września tego roku zastąpi ZSZ.- Zawsze lubiłem gotować. Najchętniej przyrządzam dania obiadowe - wyjaśnia Kacper Wróblewski. 
- Marzę o własnej restauracji.

Absolwenci gimnazjów mają czas do wtorku, 27 czerwca, do godz. 15 na dostarczenie wymaganych dokumentów. Komisje rekrutacyjne zweryfikują je do czwartku, 29 czerwca. Listy zakwalifikowanych kandydatów powinny zostać ogłoszone przez szkoły do 17 lipca. Następnie muszą oni potwierdzić wolę nauki w danej placówce. Ostateczne listy przyjętych zostaną ogłoszone do 26 lipca.Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.