W Wigilię świetlica też powinna być otwarta

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Ewa Abramczyk-Boguszewska

W Wigilię świetlica też powinna być otwarta

Ewa Abramczyk-Boguszewska

- Podczas przerwy świątecznej trzeba zapewnić dzieciom opiekę - przypomina minister edukacji. Szkoły twierdzą, że o tym doskonale wiedzą.

O obowiązku zapewnienia uczniom opieki podczas świątecznej przerwy przypomniała wczoraj minister edukacji Anna Zalewska. Skierowała w tej sprawie do szkół list otwarty, który znalazł się również na stronie internetowej MEN.

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się w tym roku 23 grudnia i trwa do 31 grudnia. Większość uczniów wraca więc na lekcje w poniedziałek, 4 stycznia, choć niektórzy mają wolne jeszcze dłużej - do Święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia.


Dni wolne od zajęć dydaktycznych, święta i egzaminy w roku szkolnym 2015/2016

Niektóre szkoły mają z kolei więcej wolnego przed świętami - ostatnie lekcje w tym roku odbywają się w nich w piątek, 18 grudnia. Wydłużenie przerwy świątecznej jest możliwe dzięki tzw. dniom dyrektorskim. Każdy szef szkoły ma bowiem do dyspozycji określoną liczbę wolnych dni, które może wykorzystać w ciągu roku szkolnego. W szkole podstawowej i zasadniczej szkole zawodowej jest ich maksymalnie 6, w gimnazjum - 8, a w szkole ponadgimnazjalnej - 10.

„Zimowa przerwa świąteczna jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych” - przypomniała wczoraj minister Zalewska w liście skierowanym do dyrektorów i i nauczycieli. - Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego szkoła może - na wniosek rodziców - zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Mam nadzieję, że odpowiadając na potrzeby uczniów zorganizują Państwo zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w okresie zimowej przerwy świątecznej”.

- Podczas przerwy świątecznej trzeba zapewnić dzieciom opiekę - przypomina minister edukacji. Szkoły twierdzą, że o tym doskonale wiedzą.
men.gov.pl List nowej minister edukacji Anny Zalewskiej.

W ubiegłym roku szkolnym poprzednia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska również wystosowała przedświąteczny list do szkół. Przypomniała ona rodzicom, że mają oni prawo wymagać od szkoły zapewnienia opieki dzieciom podczas świątecznej przerwy. „Wolne, tak jak wszyscy, nauczyciele mają jedynie w dni świąt. W inne pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły” - podkreślała ówczesna minister edukacji. W MEN uruchomiono infolinię dla rodziców. List oburzył wówczas całe środowisko nauczycielskie. ZNP stwierdził nawet, że minister edukacji namawia rodziców do donosicielstwa.

- Podczas przerwy świątecznej trzeba zapewnić dzieciom opiekę - przypomina minister edukacji. Szkoły twierdzą, że o tym doskonale wiedzą.
men.gov.pl List poprzedniej minister - Joanny Kluzik-Rostkowskiej,

Tymczasem w szkołach twierdzą, że bez względu na sugestie czy nakazy ze strony ministerstwa doskonale pamiętają o obowiązku zorganizowania opieki dla uczniów.

- Oczywiście, że podczas przerwy świątecznej zapewniamy opiekę dzieciom - mówi Anna Zacharek, wicedyrektor SP 10 we Włocławku. - Świetlica będzie otwarta codziennie w godz. 7-16, a w Wigilię do godz. 12. Nie zbieramy wcześniejszych deklaracji od rodziców uczniów. Jeśli jakieś dziecko będzie chciało przyjść, to po prostu przyjdzie. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że są to pojedyncze przypadki, wynikające przeważnie z różnych zdarzeń losowych.

Podobne wrażenia ma Rafał Chylewski, dyrektor SP 16 w Grudziądzu. - Jeśli przychodzi, to zwykle jedno-dwoje dzieci. Ale oczywiście świetlica będzie otwarta i w tym roku - mówi. - Obecnie zbieramy informacje od rodziców, czy są zainteresowani pozostawieniem dzieci w szkole.

Podobnie będzie w Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy.

- Nauczyciele będą dyżurować w świetlicy przez całą przerwę świąteczną - informuje Dorota Podpinka, wicedyrektor. - Dzieci wracają na lekcje 7 stycznia.


Dni wolne w poszczególnych krajach
Create your own infographics

źródło: www.etwinning.net

W szkołach ponadgimnazjalnych kwestia zapewnienia opieki uczniom podczas świątecznej przerwy właściwie nie istnieje. - Świetlica będzie otwarta - mówi Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Mamy także gimnazjum, ale zainteresowanie opieką świąteczną jest znikome. Uczniowie będą mogli podczas przerwy świątecznej korzystać też z sali gimnastycznej. Tradycyjnie już w drugi dzień świąt odbywa się mecz absolwenci kontra uczniowie.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.