W urzędach zapłacisz kartą

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Małgorzata Stempinska

W urzędach zapłacisz kartą

Małgorzata Stempinska

Na razie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim jest 11 terminali płatniczych. Wkrótce pojawią się w 22 innych urzędach w regionie.

Obecnie Urząd Wojewódzki ma 5 terminali płatniczych w Bydgoszczy, po 2 w delegaturach w Toruniu i we Włocławku oraz po 1 w punktach paszportowych w Grudziądzu i Inowrocławiu. - Doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo dogodna forma płatności dla obu stron. Przekłada się na przyśpieszenie obsługi klientów urzędu - mówi Paulina Wenderlich, dyrektor generalna K-P UW.

Rewolucja: smartfon lub karta zamiast portfela

Już wkrótce idąc do innych urzędów w naszym regionie portfel nie będzie nam potrzebny. Wystarczy, że będziemy mieć ze sobą kartę lub smartfon z dostępem do internetu. Nimi zapłacimy np. za paszport czy za rejestrację samochodu. Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia na początku kwietnia tego roku przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.

Do programu zgłosiły się 22 urzędy z Pomorza i Kujaw. To urzędy gminy w: Aleksandrowie Kujawskim, Bobrownikach, Bobrowie, Chełmnie, Chełmży, Choceniu, Dobrem, Dębowej Łące, Fabiankach, Janikowie, Janowcu Wielkopolskim i Lubrańcu. Terminale płatnicze pojawią się też w urzędach miast: w Rypinie, Nakle nad Notecią, Osielsku, Pakości, Skrwilnie i Strzelnie, w urzędzie miasta i gminy w Piotrkowie Kujawskim oraz w starostwie powiatowym w Żninie, Nakle oraz Inowrocławiu.

W urzędzie będzie jak w sklepie

Rządowy projekt bezgotówkowych płatności w urzędach zakłada bezpłatne wyposażenie urzędów wszystkich szczebli (wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin, starostw powiatowych) - w zależności od wybranego rozwiązania - w terminale POS, jakie są nam znane choćby ze sklepów lub usługę WebPOS Paybynet umożliwiającą wykonywanie płatności za pomocą smartfona. Co najważniejsze, urzędy nie zapłacą za instalację i używanie terminali POS i usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie poniosą także klienci. - Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach wziął się z oczywistej potrzeby naszych obywateli. Chcieli, by również w urzędach można było płacić za pomocą karty i aplikacji mobilnej. Coś, co dla każdego z nas jest rzeczą codzienną podczas zakupów w sklepach, niestety, nie jest codziennością w administracji publicznej - przekonuje Tomasz Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Jak dodaje, obecnie w Polsce bezgotówkowo można płacić zaledwie w co dziesiątym urzędzie. - Stąd też idea, która przekuła się w trzyletni program upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach - dodaje Tomasz Włodarczyk.

O tym, że bezgotówkowe płatności w urzędach dają wiele korzyści wspomina Monika Barycza, dyrektor Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Rozwoju. - Najważniejsze korzyści to oczywiście wygoda dla obywateli, usprawnienie pracy urzędu i niższe koszty, a także poprawa wizerunkowa urzędników i nabieranie zaufania do nas przez obywateli - mówi Monika Barycza.

O programie

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.