Ewelina Sikorska

W Twoim albumie jest to zdjęcie?

W Twoim albumie jest to zdjęcie? Fot. Profil brodnica sprzed lat
Ewelina Sikorska

Jego historia jest pełna zagadek. Czy krewnej udało się zdobyć nowe informacje? Wracamy do poszukiwań Adama Łokaja (rocznik 1915).

Adam Łokaj przyszedł na świat 2 maja 1915 roku w podkarpackiej wsi Kusze. Co było przyczyną jego śmierci? Gdzie spoczął? Nie wiadomo.

Wróćmy do początku

Rodzina Łokajów należała do majętnych, rodzice - Aniela (rocznik 1881) oraz Michał (1877) mogli pozwolić sobie na wysłanie najstarszego syna na naukę. Według szczątkowych informacji, Adam trafił do Torunia. Wiadomo, że studiował. Nie wiadomo jednak co, i gdzie (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został wszak założony w 1945 roku).

Białą plamę w rodzinnej historii postanowiła odkryć Jolanta Łokaj, mieszkanka Stalowej Woli na Podkarpaciu, która skontaktowała się z naszą redakcją. Aby poznać zagadkowe losy krewnego, sprawdza nieliczne tropy. Jednym z nim jest zachowana fotografia nowożeńców - Adama i tajemniczej Stanisławy. Zdjęcie datowane na 7 maja 1939 roku, zostało wykonane najprawdopodobniej w Toruniu. Nie udało się jednak stwierdzić, gdzie dokładnie stali świeżo poślubieni małżonkowie. Czy tłem są drzwi jednej z toruńskich kamienic?

W Twoim albumie jest to zdjęcie?
Profil brodnica sprzed lat

- A może fotografia Stanisławy jest w rodzinnym albumie któregoś z Czytelników „Pomorskiej”? Może ktoś zna jej nazwisko panieńskie? Jej historię? - głośno zastanawia się pani Jolanta. - Zależy mi na tym, aby poznać losy Adama. Stanisława może być do tego kluczem.

Czy Łokajowie doczekali dziecka? Kolejny znak zapytania.

Po artykule o poszukiwaniach Stanisławy i Adama Łokajów, do naszej redakcji zadzwonił pasjonat historii, który podpowiedział: - Można wziąć pod uwagę, iż Adam, jako absolwent oraz zdrowy mężczyzna, był oficerem rezerwy. Może skupić się na poszukiwaniach w tym kierunku?

Stwierdzenie zgonu z 1947 roku

Pani Jolanta dała nam znać, jak idą poszukiwania.

Najnowszy ślad pochodzi z Instytutu Pamięci Narodowej.

To informacja z Sądu Grodzkiego w Toruniu, dotycząca akt stwierdzających zgon Adama Łokaja. Dokument powstał w 1947 roku. Możemy mieć pewność, iż chodzi właśnie o krewnego pani Jolanty, ponieważ zgadzają się - imię jego ojca oraz data narodzin Adama (2 maj 1915 rok).

Akta są przechowywane w delegaturze IPN w Bydgoszczy.

- Na ten ślad naprowadził mnie jeden z kuzynów - opisuje pani Jolanta. - Kiedy dotrę do aktu, coś się może rozjaśni.
Adam Łokaj przyszedł na świat 2 maja 1915 roku w podkarpackiej wsi Kusze (parafia Krzeszów). Jego rodzice, Aniela i Michał, mieli dziesięcioro dzieci. Połowa wcześnie zmarła. Oprócz Adama, dzieciństwo przeżyły dwie siostry i dwóch braci - Marianna i Feliksa oraz Stanisław i Michał.

Jeśli posiadacie Państwo informacje o losach Stanisławy lub Adama Łokajów, prosimy o telefoniczny kontakt pod numerem 56 652 14 49 lub mailowy (ewelina.sikorska@ polskapress.pl).

- Każda wskazówka się przyda - kończy pani Jolanta.

Ewelina Sikorska

Pracuję w dziale Gospodarka, zajmuję się sprawami wsi i rolnictwa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.