W szpitalach alarm! Ostry brak personelu i pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Hanka Sowińska

W szpitalach alarm! Ostry brak personelu i pieniędzy

Hanka Sowińska

Ze szkodą dla siebie i pacjentów łatają dziury kadrowe w chorym systemie ochrony zdrowia. Mają dość!

Kadrowa zapaść w służbie zdrowia jest faktem. Na palcach można policzyć szpitale, które nie szukają lekarzy, pielęgniarek a także pracowników innych specjalności medycznych.

- Cieszymy się z każdego rezydenta, z każdego specjalisty, bo też cierpimy na ogromne braki kadrowe - nie kryje Marek Bruzdowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Lecznica zatrudnia obecnie ponad 20 rezydentów. - Na razie nikt nie wypowiedział klauzuli opt-aut, ale to się może zmienić. Ruch jest po stronie rządu, który może podjąć decyzje dotyczące wynagrodzeń. Lokalnie tego problemu nie rozwiążemy - podkreśla Bruzdowicz.

Problem mają szefowie dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Od 1 grudnia w „Juraszu” kadra pielęgniarek chirurgicznych skurczyła się o 11 osób. Zatrudnione na umowach cywilno-prawnych instrumentariuszki nie dogadały się z dyrekcją w sprawie nowych kontraktów. Z tego powodu  od piątku ograniczono przyjęcia pacjentów wymagających natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.