W suficie sali tliły się folia i przewody. Musi być remont [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Czarniak
Renata Kudeł

W suficie sali tliły się folia i przewody. Musi być remont [zdjęcia]

Renata Kudeł

W sali gimnastycznej gimnazjum publicznego doszło do zwarcia instalacji elektrycznej - to prawdopodobna przyczyna pożaru.

- Informacja o tym, że najprawdopodobniej doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w gimnazjum, dotarła do naszej jednostki we wtorek wieczorem, dokładnie o godzinie dziewiętnastej czterdzieści - relacjonuje Mariusz Blado-szewski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. - Do Fabianek skierowaliśmy zastępy strażaków z Włocławka, na miejscu pojawili się także strażacy OSP z gminy Fabianki. W sumie - siedem zastępów. Akcja zakończyła się przed północą.

Zdusić zarzewie ognia

Jak twierdzi Mariusz Bladoszewski, to były trudne działania. Zapaliła, a dokładniej tliła się instalacja elektryczna w strefie podsufitowej ze znajdującą się tam wełną izolującą dach i folią. Tak wełna, jak i folia są niepalne. Trzeba było jednak zdusić zarzewie ognia. Strażacy robili to w części rozbierając sufit. Tymczasem wóz z hydraulicznym, trzydziestometrowym podnośnikiem monitorował budynek podczas całej akcji, z zewnątrz.

Zarzewie było trudne do zlokalizowania, ale strażacy chcieli jak najszybciej do niego dotrzeć, aby zapobiec wybuchowi pożaru. I udało się.

Staraliśmy się ocalić parkiet sali gimnastycznej, nie zalać go wodą

Trwa wycena strat

Dzięki szybkiej i przemyślanej interwencji straty nie są tak duże, jak początkowo szacowano - mówiło się nawet o stu tysiącach złotych.

- Nadzór budowlany oceni, co trzeba będzie zrobić, aby sala znów mogła być użytkowana przez dzieci - mówi Grzegorz Wojciechowski, dyrektor gimnazjum. Podkreśla, że strażacy starali się zminimalizować straty, bo gdyby doszło do zalania parkietu, koszty remontu byłyby niepomiernie większe. A tak prawdopodobnie skończy się na wymianie instalacji elektrycznej i naprawieniu części sufitu.

- Szkoła funkcjonuje normalnie, oprócz sali, która jest wyłączona z użytku - mówi dyrektor. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w innym pomieszczeniu oraz w sali ćwiczeń korekcyjnych.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.