W sezonie grzewczym w domu podlewajmy mniej

Czytaj dalej
Fot. Bruno Fidrych
Sławomir Bobbe

W sezonie grzewczym w domu podlewajmy mniej

Sławomir Bobbe

Gdy nadchodzi sezon jesienno-zimowy, kwiaty i inne rośliny w doniczkach przestawiają się na nowe warunki, bo włączamy ogrzewanie.

Rośliny doniczkowe w większości przestają kwitnąć. Wolniej też rosną. Potrzebują mniej wody i nawożenia, zatem i podlewanie, i nawożenie, powinniśmy im ograniczyć - mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy. - Jeżeli przykładowo podlewaliśmy kwiaty 3-4 razy w tygodniu, od teraz róbmy to 1-2 tygodniowo. Z reguły w sezonie jesienno-zimowym rośliny pokojowe potrzebują o połowę podlewania mniej.

Są też rośliny, które przez cały rok powinny otrzymywać tą samą ilość wody. To m.in. paproć, dracena, skrzydłokwiat i asparagus. Większość potrzebuje jednak mniej wody. Gdy lubimy, jak w domu panuje temperatura wyższa niż 21-22 stopnie Celsjusza, wtedy podlewanie u większości roślin też powinniśmy ograniczyć, ale nie aż o połowę. Można je dodatkowo zraszać, zamiast podlewać za każdym razem (nie lubią tego natomiast rośliny mające liście pokryte włoskami i hibiskusy). Gdy zrosimy liście wodą z pojemnika z atomizerem, roślina ją wypije. Równie dobrze można kupić nawilżacz powietrza z jonizatorem i oczyszczaczem powietrza.

Z nawożeniem też nie warto przesadzać po sezonie letnim. - Można nawet całkowicie z niego zrezygnować - uważa ogrodnik. - Niektórzy uważają jednak, że zimą warto stosować nawozy do użytku całorocznego są w sprzedaży tzw. nawozy zimowe do roślin uprawianych w domu), bo zapewnią jednakowy rozwój i wzrost rośliny przez cały rok.

Jesienią i zimą rośliny mają ograniczony dostęp do słońca. - Ważne jest, by te światłolubne stały na parapetach od strony wschodniej i południowej, bo tam słońce świeci najdłużej - mówi ekspert. - Światło jest im konieczne do wytwarzania substancji odżywczych, a jeżeli nie będą miały go zapewnionego, zaczną marnieć.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.