W Sępólnie nie sprzedają chętnie mieszkań

Czytaj dalej
Fot. Anna Klaman
Anna Klaman

W Sępólnie nie sprzedają chętnie mieszkań

Anna Klaman

W gminie kontynuują politykę gospodarowania mieszkaniami.

Samorząd ma 297 lokali, z czego 26 w trzech budynkach ma nieuregulowany stan prawny. W 2011 r., kiedy uchwalano program, lokali było 326. Dziś mieszka w nich 857 osób.

Wniosków coraz mniej

Z roku na rok wniosków o lokale komunalne w Sępólnie jest coraz mniej - twierdzi Jadwiga Jagodzińska, inspektor referatu gospodarki komunalnej.

Teraz w urzędzie jest złożonych 35 wniosków o lokale komunalne i 73 na socjalne oraz 17 o zamianę. Realizacja wniosków następuje różnie - w zależności od tego, jakim lokalem o jakiej powierzchni dysponuje samorząd i czy jest socjalny, czy komunalny. I tak, na przykład z lat 1994 - 2004 jest jeszcze siedem wniosków niezrealizowanych. Okazuje się, że z roku na rok wniosków o lokale komunalne jest coraz mniej: w 2012 r. było ich tylko pięć. - Poprzednia rada w wieloletnim programie stworzyła żelazny zasób mieszkaniowy i wstrzymała sprzedaż lokali z bonifikatami. Wtedy zaczęło wpływać bardzo mało wniosków o przydział mieszkania komunalnego - mówiła radnym Jadwiga Jagodzińska, inspektor referatu gospodarki komunalnej. - O ile wcześniej wpływało rocznie 20 - 15 wniosków o przydział lokalu komunalnego, to teraz 4, 5 lub 3.

W tym roku, kiedy jest już niemal jego koniec - jedynie jeden. W przypadku lokali socjalnych tendencja jest takim samym poziomie - 10, 15. Od 2010 r. wskazano 48 lokali socjalnych, z czego ostatnio trzy dla pogorzelców.

Czynsze coraz wyższe

A co z czynszami? Jaka jest polityka w tym zakresie? Stawka za lokal komunalny to 5,13 zł za metr kw., a za lokal socjalny - 1,89 zł. Czynsze zostały uchwalone w 2011 r. w wieloletnim programie mieszkaniowym. Wcześniej był bardzo niski - w granicach 3 zł, dodatkowo lokator mógł skorzystać z obniżki czynszu nawet o 80 proc. Zdarzały się przypadki, że lokator płacił po 50 groszy za metr kw. Teraz można również ubiegać się o obniżki, ale nie więcej niż 20 proc. W 2016 r. stawka wzrośnie do 5, 49 zł za metr kw.

Ze względu na to, że część lokali gminnych jest we wspólnotach mieszkaniowych, to samorząd odprowadza do nich środki m.in. na fundusz remontowy. Trzeba było odprowadzić 145 tys. zł, co stanowi 28 proc. wpływów z czynszu i 37 tys. zł na dodatkowe remonty.

Naliczany miesięczny czynsz wynosi 57 tys. zł. Jagodzińska poinformowała, że lokatorzy płacą w miarę regularnie, choć są poślizgi. W urzędzie obserwują tendencję, że kiedy dzieci trzeba przygotować do szkoły na wrzesień, to czynsz płacony jest później.

Anna Klaman

Praca w naszym zawodzie bardzo się zmieniła przez ostatnie lata. A my poddawani jesteśmy ciągłym próbom. Staramy się też nadążać za nowinkami technologicznymi. Wszystko to uczy pokory. Relacjonując, opisując wydarzenia, pamiętamy, że robimy to dla Państwa. Jesteśmy trochę jak zdziwione wszystkim dzieci. Dziwimy się, pytamy, piszemy, ale też czytamy. Jak bez tego moglibyśmy zachęcać do lektury? Sama przeszłam ostatnio na cyfrowe prenumeraty moich ulubionych tygodników. Takie czasy - jesteśmy online, więc i czytamy online. Lekturą właśnie - pomijając Netflixa :) - wypełniam swój wolny czas. Dla mnie i moich kolegów dziennikarstwo to nieustanna przygoda i adrenalina, od której jesteśmy już chyba uzależnieni. Każdy dzień jest inny, a każdy tekst stanowi test naszej użyteczności. Dla Państwa - naszych Czytelników! Wierzymy, że jesteśmy Wam potrzebni. I to dodaje nam skrzydeł, gdy trzeba nagle - wieczorem lub w nocy - pojechać tam, gdzie powinniśmy być. Wiele się dzieje, bo i Państwo tyle robicie. Współpracujecie, tworzycie społeczeństwo obywatelskie. Władza - przynajmniej z założenia - powinna pracować dla Nas, ale to Wy poświęcacie wolny czas dla dobra wspólnego. A więc opisujemy. Zdarza się, że wytykamy błędy. No i nieustannie czekamy na tematy od Państwa, bo, co tu dużo kryć, to Wy najlepiej wiecie, co w trawie piszczy! Macie kłopot, coś Was denerwuje? Zachęcamy do kontaktu z nami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.