W Rojewie wreszcie spokój. Wójt dostał dużą podwyżkę

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

W Rojewie wreszcie spokój. Wójt dostał dużą podwyżkę

Dariusz Nawrocki

- Jeśli wójt się wykaże i zasłuży na podwyżkę, to na pewno ją otrzyma - przekonywała przed rokiem radna Joanna Mąka. Najwidoczniej wykazał się.

Sporo się działo w Rojewie pod koniec ubiegłej kadencji. Informacje o konfliktach i protestach w tej niewielkiej gminie często trafiały na łamy gazet. Po dwóch stronach barykady stanęli zwolennicy wójta Rafała Żurowskiego, a po drugiej - Joanny Mąki - przewodniczącej Rady Gminy i Jadwigi Florczak - zwolnionej przez wójta dyrektor Zespołu Szkół.

Mimo tego zamieszania Rafał Żurowski pozostał wójtem na kolejną kadencję. Większość w radzie zdobyła jednak grupa jego oponentów. Jedną z pierwszych ich decyzji była obniżka wójtowskiej pensji: z 9400 zł brutto miesięcznie do 6596 zł. W tym samym czasie radni sąsiedniej, porównywalnej gminy Dąbrowa Biskupia zafundowali wójtowi podwyżkę z 9280 zł do 12100 zł.

Rojewscy radni nie wykluczali, że w trakcie kadencji powrócą do tego tematu

- Jeśli wójt się wykaże i zasłuży na podwyżkę, to na pewno ją otrzyma - przekonywała Joanna Mąka, wówczas wiceprzewodnicząca rady gminy.

W 2015 roku sporo się zmieniło. Spory zostały zażegnane albo przynajmniej wyciszone. Media nie rozpisywały się już o rojewskim konflikcie. Joanna Mąka znów została przewodniczącą rady, a Jadwiga Florczak wróciła na stanowisko dyrektora szkoły. Pod koniec ubiegłego roku radni przyznali wójtowi podwyżkę. Od stycznia zarabiać będzie 8450 zł miesięcznie.

Joanna Mąka tłumaczy nam dziś, iż z wnioskiem o podwyżkę wystąpili członkowie klubu radnych PSL. Ich wniosek został przyjęty na wspólnym posiedzeniu komisji. Za podwyżką na sesji głosowało 11 radnych.

- Kiedy w grudniu 2014 roku ustalane było wynagrodzenie wójta, jako radni braliśmy pod uwagę wiele aspektów. Miedzy innymi to, że sprawy o których pisano na łamach prasy i nie tylko, nie przynosiły nam sukcesów. Dzisiaj możemy powiedzieć, że współpraca jest dużo lepsza. Wzajemne ułożenie poprawnych relacji pomiędzy dwoma organami, czyli wójtem i radą, skutkuje spokojną i merytoryczną pracą nad wykonaniem zadań - przekonuje pani przewodnicząca i kontynuuje: - Być może nie podoba się to osobom, które oczekiwały, że mając większość w radzie będziemy blokować decyzje wójta lub wzajemnie się zatracać w robieniu sobie złośliwości. Jeżeli zależy nam na dobrej współpracy, to dla dobra naszej społeczności musimy zapomnieć o tym co było, a skupić się nad tym, co możemy wspólnie dokonać.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.