W regionie pamiętamy o Smoleńsku

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

W regionie pamiętamy o Smoleńsku

Joanna Pluta

Obchody szóstej rocznicy tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku zaplanowano w całym regionie. Będą msze święte, marsze, spotkania.

W Bydgoszczy obchody rocznicy katastrofy zaplanowano już na dziś. A to dlatego, aby wszyscy, którzy chcą 10 kwietnia wziąć udział w centralnych uroczystościach, mogli pojechać do Warszawy.

Najpierw msza, potem marsz

W Bydgoszczy o godz. 18 rozpocznie się msza św. w kościele oo. Jezuitów. Po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Walki i Męczeństwa na Starym Rynku. Tam zgromadzeni zapalą znicze, złożą kwiaty i będą wspominać ofiary. W niedzielę natomiast zaplanowano mszę w kościele garnizonowym w Bydgoszczy (10.30).

Również w niedzielę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz złoży kwiaty na grobie prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy (godz. 11.30). O 9.00 z kolei złoży kwiaty na grobie funkcjonariusza BOR ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie.

W Toruniu uroczystości zaplanowano na dziś. O godz. 15 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny zacznie się msza w intencji ofiar. Godzinę później w asyście żołnierzy RP zostaną złożone kwiaty pod Epitafium Smoleńskim.

Włocławek upamiętni mszą św. tych, którzy zginęli na pokładzie prezydenckiego samolotu. Ponadto zostaną zapalone znicze pod tablicą, która upamiętnia te tragiczne wydarzenia.

Jak będą wyglądały obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie?
- godz. 8 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie
- godz. 8.41 - apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim
- godz. 10 - blok filmowy (przed Pałacem Prezydenckim)
- godz. 12 - Anioł Pański (przed Pałacem Prezydenckim)
- godz. 12.15-15 - blok filmowy, koncerty
- godz. 15 - modlitwa
- godz. 15.15 - 16.35 - blok filmowy, koncerty
- godz. 16.50 - wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego
- godz. 17.15 - blok filmowy, koncerty
- godz. 18.30 - koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej w Bazylice Archikatedralnej
- godz. 19 - msza św. w Bazylice Archikatedralnej
- godz. 21 - apel pamięci (przed Pałacem Prezydenckim). Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

W Chojnicach uroczystości będą trwały w niedzielę. O godz. 18 w kościele Świętej Jadwigi Królowej Polski przy ul. Wiśniowej zacznie się msza św., po której rozpoczną się uroczystości przy tablicy poświęconej pamięci ofiar.

W Kowalewie Pomorskim z kolei 10 kwietnia zostanie odsłonięty pomnik ufundowany ze zbiórki publicznej.

Replika Kamienia Smoleńskiego

- Pragniemy, aby Kamień- Pomnik był symbolem mostu łączącego ponad podziałami nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale wszystkie pokolenia - mówi Andrzej Grabowski, burmistrz Kowalewa. - Dlatego tak ważne dla nas jest, że środki pochodzą od społeczeństwa, a nie z budżetu gminy. - Odsłonięcie tablicy planowane jest po mszy św., która rozpocznie się o godz. 12 w kościele w Kowalewie.

Obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej będą trwały także pod pomnikiem przy pl. Tysiąclecia 25 w Golubiu-Dobrzyniu.

Katastrofa rządowego samolotu miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku dokładnie o godz. 8.41. Zginęła w niej para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy i 94 inne osoby.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.