W regionie najwięcej rodzi się Lenek i Kubusiów

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Małgorzata Stempinska

W regionie najwięcej rodzi się Lenek i Kubusiów

Małgorzata Stempinska

Wśród najpopularniejszych imion, jakie otrzymują maluszki z Pomorza i Kujaw, są także: Zuzanna, Julia, Maja oraz Filip, Kacper, Antoni.

Kierownicy urzędów stanu cywilnego w regionie mówią wprost: - Lista imion, które rodzice najchętniej nadają dzieciom, od kilku lat jest taka sama. W danym roku zmienia się tylko kolejność. Na przykład w jednym roku odnotowujemy najwięcej urodzeń Jakubów, w innym Filipów, a w kolejnym Kacprów. Identycznie jest w przypadku dziewczynek. Raz najpopularniejszym imieniem jest Zuzanna, a w następnym roku na przykład Julia czy Lena.

Informacje o wszystkich nadanych imionach urzędy stanu cywilnego w kraju przekazują do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak podaje MSW, w 2014 roku w naszym regionie najpopularniejszym imieniem dla chłopców był Jakub. Na świat przyszło 504 Kubusiów. Z kolei dziewczynki najczęściej otrzymywały imię Lena. Urodziło się 625 Lenek.

Kolejnymi najpopularniejszymi imionami były: Filip (377), Kacper (375), Antoni (347), Jan (332), Szymon (303), Franciszek (285), Aleksander (276), Mikołaj (272), Marcel (270), Igor (256), Adam (240), Wojciech (236), Wiktor (232) , Bartosz (216) i Mateusz (212).

Natomiast dziewczynki najczęściej otrzymywały następujące imiona: Zuzanna (525), Julia (496), Maja (458), Zofia (374), Amelia (362), Alicja (303), Wiktoria (301), Oliwia (257), Nadia (242) i Aleksandra (223), Nikola (205), Martyna (190), Agata i Hanna (184) oraz Antonina (178).

Pani Agnieszka z Inowrocławia w sierpniu powita na świecie swoje drugie dziecko. - Wiemy, że to będzie córeczka. Dostanie na imię Zofia, po mojej mamie. Tak zdecydowaliśmy z mężem, gdy byliśmy jeszcze narzeczeństwem i rozmawialiśmy o ewentualnych dzieciach. Natomiast synek dostał na imię Jakub. Urodził się cztery lata temu. Wtedy to imię było bardzo popularne. My również ulegliśmy tej modzie, bo nie mieliśmy własnego pomysłu na imię dla synka. Mimo wszystko był to bardzo dobry wybór - śmieje się nasza Czytelniczka.

Co ciekawe, do łask wracają imiona dawne, często już zapomniane. Nosiły je np. nasze prababcie i pradziadkowie. I tak w 2014 w regionie urodziły się 22 dziewczynki, które otrzymały na imię Rozalia. Na świecie pojawiło się też 12 Róż, 8 Aurelii, 6 Adel i Sabin, 5 Melanii i 4 Stefanie. Wśród imion chłopięcych do łask wróciły: Leonard (9), Florian (8), Konstanty (7), Jeremi, Kazimierz i Ludwik (po 6).

USC w regionie odnotowały też kilkadziesiąt imion obcych, takich jak m.in.: Viktoria, Zoja, Inez, Ines, Jessica, Wanessa, Xavier, Noemi, Kevin, Nathan, Brayan, Brajan i Nicolas.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.