W regionie brakuje ponad 2 tysięcy lekarzy!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Hanka Sowińska

W regionie brakuje ponad 2 tysięcy lekarzy!

Hanka Sowińska

W regionie brakuje ponad 2 tysiący lekarzy. Na ile przyznane przez resort zdrowia 202 miejsca rezydenckie są w stanie załatać „kadrową dziurę”?

Ministerstwo zdrowia rozdzieliło miejsca na specjalizacje; Kujawsko- Pomorskiemu przyznano 202 rezydentury. W dziedzinach, w których jest największe zapotrzebowanie, czyli w pediatrii, chirurgii ogólnej i chorobach wewnętrznych dostaliśmy łącznie 64 miejsca (najwięcej - 28 - jest dla pediatrii).

- Liczba przyznanych miejsc odpowiada tej, o którą wnioskowałem. I to cieszy. Efekty będą, pod warunkiem, że zgłoszą się chętni do robienia specjalizacji w tej dziedzinie. Niestety, pediatria nie należy do tych, które młodzi lekarze wybierają najczęściej. Z doświadczenia wiem, że grono zainteresowanych nigdy nie było większe od liczby miejsc rezydenckich- mówi prof. dr Andrzej Kurylak, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Dowodem wiosenna tura rozdziału miejsc - na 10 rezydentur z pediatrii, tylko cztery zostały obsadzone.

Pediatrów najbardziej brakuje w mniejszych miastach. Potwierdzenie tego znajdujemy w ogłoszeniach o pracę na stronach internetowych szpitali powiatowych.

Lekarzy pediatrów pilnie poszukuje szpital w Lipnie (tam brakuje również specjalistów w zakresie neurologii oraz anestezjologii i intensywnej terapii). Lekarza specjalistę pediatrii (lub posiadającego specjalizację I stopnia) bądź lekarza chcącego specjalizować się w tej dziedzinie zatrudni także szpital w Golubiu-Dobrzyniu.

- Populacja dzieci i młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim wynosi obecnie ponad 380 tysięcy. Jest zatem kogo leczyć. Tymczasem pediatrów z drugim stopniem specjalizacji mamy ponad 450. Większość to osoby przed emeryturą lub takie, które już osiągnęły wiek emerytalny. Chwała im za to, że chcą pracować - podkreśla prof. Kurylak, który liczbę brakujących pediatrów w województwie szacuje na 100-150 osób.

Z diagnozy potrzeb kadrowych, przygotowanej przez konsultantów wojewódzkich wynika, że dramatyczna sytuacja dotyczy także specjalistów chorób wewnętrznych. Konsultant w tej dziedzinie dr n. med. Grzegorz Pulkowski ocenia, w regionie może brakować nawet do 300 lekarzy.

Od 140 do 160 specjalistów brakuje w oddziałach szpitalnych. Natomiast w poradniach w całym województwie część usług zapewniają lekarze w trakcie szkolenia specjalizacyjnego.

- Do zaspokojenia potrzeb ambulatoryjnej opieki brakuje co najmniej 150 specjalistów - uważa dr Pulkowski.

Inne specjalizacje, które wśród lekarzy kończących studia medyczne i staż podyplomowy nie mają wzięcia, to m.in. medycyna rodzinna (MZ przyznał nam 20 miejsc rezydenckich).

W ocenie dr. n. med. Dariusza Jałochy, konsultanta w dziedzinie medycyny rodzinnej deficyt lekarzy w regionie wynosi co najmniej 750 medyków.

W diagnozie potrzeb kadrowych czytamy, że „jeden lekarz rodzinny nie powinien mieć więcej niż 2100 pacjentów”.

- Zatem w Kujawsko-Pomorskiem praktykować winno od 850 do 1000 specjalistów. Do tej pory wyszkoliliśmy około 400 lekarzy rodzinnych, ale duża część z nich nie praktykuje lub wyemigrowała z Polski - informuje dr Jałocha.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.