W prezencie pod choinkę zatankujemy taniej

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Marek Weckwerth

W prezencie pod choinkę zatankujemy taniej

Marek Weckwerth

Spadają ceny ropy na światowych rynkach, spada cena dolara, więc już przed świętami tanieje tankowanie także na polskich stacjach.

- W ostatnim czasie odnotowaliśmy kilkunastogroszowy spadek cen na każdym litrze paliwa. W najbliższych dniach spadek nie będzie już tak lawinowy, ale niewątpliwie pod tym względem święta będą dla kierowców miłe - stwierdza dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw portalu E-petrol. - Mowa jest zatem o spadku cen detalicznych o 1,2,3 grosze, także w perspektywie poświątecznej.

Zdaniem Boguckiego, poszczególne stacje benzynowe mogą wprowadzać, by zachęcić do większego tankowania, świąteczne rabaty. To jednak zależy od decyzji kierownictwa koncernów lub właścicieli stacji.

Benzyna, diesel, gaz

Średnia krajowa cena najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej wynosi 4,27 zł, ale na niektórych stacjach przy hipermarketach zbliża się już do granicy 4 zł. W porównaniu z poprzednim tygodniem, gdy było to przeciętnie 4,35 zł, mamy spadek o 8 gr.

Benzyna 98-oktanowa odnotowała spadek średniej ceny o 7 groszy. Za litr tego paliwa trzeba zapłacić średnio 4,62 zł.

Najbardziej, bo o 9 groszy, potaniał olej napędowy, zwany też (od rodzaju silnika) dieslem - z 4,28 zł. E-petrol wyliczył, że na ponad 35 stacjach w całej Polsce cena tego paliwa spadła poniżej 4 zł.

Obniża się również cena autogazu (LPG). W minionym tygodniu średnia wynosiła 2,13 zł, a teraz 2,09. Na ponad 60 stacjach LPG można już kupić poniżej 2 zł.

Z powodu ropy i dolara

Zajmująca się m.in. analizą rynku paliwowego spółka BM Reflex wyjaśnia, że obniżki na polskich stacjach są wynikiem światowego spadku cen ropy naftowej i umocnienia złotego wobec dolara.

Dlatego już drugi tydzień spadają ceny na rynku hurtowym i detalicznym.

U nas jest drogo

Niestety, według BM Reflex, w Kujawsko-Pomorskiem, podobnie jak w Wielkopolskiem, tankujemy drogo.

Średnia cena PB95 wynosiła u nas dwa dni temu (to najnowsze dane) 4,37 zł, a u sąsiadów o 1 grosz więcej. Drożej było tylko w Zachodniopomorskiem, gdzie litr tego paliwa wlewało się za 4,44 zł. Najtaniej było zaś w Pomorskiem i Dolnośląskiem - tam średnia cena za PB95 wynosiła 4.27 zł.

Ceny spadają codziennie, więc od podanych należy dziś odjąć kilka groszy.

Sprawdziliśmy - na inowrocławskiej stacji Orlenu przy Szosie Bydgoskiej PB95 kosztowała wczoraj 4,19 zł, Verva 98 - 4,54, ON - 4,07, Verva ON - 4,54, LPG - 1,99.

Na przeciwległym krańcu naszego regionu - w Chojnicach (stacja przy ul. Kościerskiej) - PB95 kosztowała wczoraj 4,09 zł, ON- 4,08, Verva 98 - 4,69, Verva ON 4,59, LPG - 1,95.

Ekspert Jakub Bogucki wyjaśnia, że ceny w poszczególnych regionach zależą od wielu czynników, w tym od odległości przewozu od rafinerii, zapotrzebowania na paliwa, zawartych umów.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.