W pożarze w zakładzie opiekuńczym w Raciążku życie stracił 85-letni torunianin. Prokuratura stawia pierwsze zarzuty

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Małgorzata Oberlan

W pożarze w zakładzie opiekuńczym w Raciążku życie stracił 85-letni torunianin. Prokuratura stawia pierwsze zarzuty

Małgorzata Oberlan

- Ustaliliśmy, że kołdrę na łóżku pana Czesława podpalił jego chory współlokator. Pasami na noc zapięła staruszka pielęgniarka - mówi prokurator.

Tragiczny pożar w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Raciążku koło Ciechocinka wybuchł 21 lipca, po godzinie 3 nad ranem. W pokoju na parterze przebywały dwie osoby: chory psychicznie 42-latek oraz cierpiący na chorobę Alzheimera pan Czesław z Torunia, który leżał na łóżku. Jak ustalili śledczy - przypięty pasami na noc przez pielęgniarkę, czego kategorycznie robić nie wolno.

Zarzut dla pensjonariusza

Nie wiadomo, jak długo 85-latek wzywał pomocy. Nie zadziałał alarm przeciwpożarowy (czujka była nad jego łóżkiem) i zanim drzwi od pokoju otworzyła pielęgniarka, mogło minąć sporo czasu. Staruszek trafił do szpitala na Bielanach w Toruniu, gdzie po kilku godzinach zmarł. Miał poparzone 75 procent powierzchni ciała. Były to oparzenia najcięższe, czwartego stopnia. Jak relacjonują świadkowie, w szpitalu dosłownie wył z bólu.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Aleksandrowie Kujawskim. Opinia biegłego z zakresu pożarnictwa jest jednoznaczna: pożar wywołało podpalenie kołdry i materaca leżącego pana Czesława.

- Ustaliśmy, że to 42-letni Tomasz R. zapalniczką podpalił łóżko swojego współlokatora z pokoju. Potem uciekł. Wskazują na to wszystkie zebrane przez nas dowody, łącznie z opinią biegłego ds. pożarnictwa. 20 listopada przestawiliśmy mu zarzut umyślnego podpalenia i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pana Czesława J. (art. 155 Kodeksu karnego) - mówi prokurator Sławomir Korzeniewski.

Najprawdopodobniej Tomasz R. nie stanie przed sądem jako oskarżony. To człowiek chory psychicznie, całkowicie ubezwłasnowolniony, posiadający swego opiekuna prawnego.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.