W powiecie się dzieje, bo współpraca buduje

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

W powiecie się dzieje, bo współpraca buduje

Liliana Hachani

Lato to najlepszy czas na prace drogowe. W kilku wsiach powiatu żagańskiego powstały nowe chodniki i drogi. Jesienią będzie gotowa ścieżka rowerowa.

Roboty trwają w całym powiecie żagańskim. Inwestycje realizowane są ze środków własnych powiatu i dofinansowań - Większość tych zadań wykonujemy przy współpracy z samorządami gminnymi. Wspólnymi siłami możemy zdziałać dużo więcej - podkreśla starosta Henryk Janowicz.

Końca dobiegają budowy chodników w miejscowościach Witoszyn, Dzikowice, Witków i Wrzesiny. Przy okazji powstają tam też nowe zjazdy i zatoczki autobusowe. Nowego chodnika doczeka się także Trzebów, prace są już za "półmetkiem". Ponad kilometrowy odcinek gotowy będzie już pod koniec września. Mieszkańcy wsi są bardzo zadowoleni z powstającej inwestycji. - Na drodze jest spory ruch, a dzieci chodzą tędy do szkoły. Teraz na pewno będzie dużo bezpieczniej. No i w końcu przestaniemy chodzić po błocie - cieszy się Adam Tomaszek z Trzebowa.

Teraz na pewno będzie dużo bezpieczniej

Prace remontowe zakończono we Wrzesinach. Tam dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w centrum miejscowości powstał nowy, asfaltowy odcinek drogi.

W Brzeźnicy po zakończonej niedawno przebudowie około czterokilometrowego odcinka drogi przyszła kolej na most. Stara konstrukcja zostanie całkowicie rozebrana, a w jej miejsce powstanie od podstaw nowy most. Budowa pochłonie ponad milion złotych. Dzięki współpracy ze Szprotawą i Małomicami trwa budowa ścieżki pieszo rowerowej, która połączy obie gminy. - Wzdłuż ścieżki staną ławki na których będzie można odpocząć. W połowie trasy pojawi się też wiata z samoobsługową stacją napraw - mówi H. Janowicz.

Na stacji będzie można np. napompować koło lub zrobić proste naprawy jednośladów. Cała ścieżka zostanie również oświetlona energooszczędnymi lampami ledowymi. Wspólna inwestycja będzie kosztować blisko 1,2 mln. zł.

W planach starostwa na przyszły rok jest remont wiaduktu na ul. Żelaznej. To zadanie jest jedną z najważniejszych inwestycji na najbliższą przyszłość. Inwestycja jest ważna również ze względu na zły stan ulic Żelaznej i Kolejowej, ich remont jest uzależniony od stanu wiaduktu. - Most ma bardzo złą ocenę techniczną, jego przebudowa jest na prawdę konieczna i trzeba ją wykonać w najbliższym czasie. Dopiero po wykonaniu remontu mostu będzie można przejść do innych prac na ulicy Żelaznej - mówi H. Janowicz.

Projekt inwestycji jest już gotowy. Kosztorys przewiduje wydatek rzędu 1,6 mln. zł. Starosta liczy, że do tego zadania również znajdzie wsparcie finansowe.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.