Tomasz Wersocki

W Polsce mamy do czynienia z czterema generacjami: baby boomers, X, Y oraz pokoleniem tzw. „millenialsów”

Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. W 2016 r. w kraju żyło 38,4 mln osób, a wśród nich 8,8 mln to osoby w wieku 60+. W 2030 r. prognozuje Fot. Sławomir Kowalski Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. W 2016 r. w kraju żyło 38,4 mln osób, a wśród nich 8,8 mln to osoby w wieku 60+. W 2030 r. prognozuje się, że ta liczba wzrośnie do ok. 11 mln. Jakie wówczas będą panować relacje między generacjami?
Tomasz Wersocki

Różnice międzypokoleniowe zawsze występowały w społeczeństwach. Jednak obecnie zachodzą one znacznie intensywniej. Można to zauważyć nie tylko w młodzieżowej nowomowie, lecz także przy okazji zmian w technologii czy na rynku pracy.

Obecnie można mówić o czterech funkcjonujących pokoleniach w Polsce - baby boomers (urodzonych w latach: 1946-64), pokoleniu X, (1965-1979), pokoleniu Y tzw. „millenialsów” (1980-89) oraz pokoleniu C (od 1990 r.).

Sprzeczności generacji

Pomiędzy tymi generacjami występują sprzeczności nie tylko w wykształceniu, ale również w codziennym zachowaniu. Jak możemy przeczytać na portalu businesinsider.com.pl: „Baby boomers czują się niekomfortowo w sytuacji konfliktu, nie są przyzwyczajeni do otrzymywania informacji zwrotnej. Mogą być niechętni wobec rówieśników i na pierwszym miejscu stawiać proces, a nie rezultat”. Z kolei pokolenie tzw. „millenialsów”, z którymi baby boomers spotykają się na rynku pracy, jest nastawione na wielozadaniowość i otwartość na nowe wyzwania.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Wersocki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.