W partiach politycznych jest może pół procenta Polaków [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiktor
Roman Laudański

W partiach politycznych jest może pół procenta Polaków [rozmowa]

Roman Laudański

Rozmowa z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach o partiach politycznych i szczepieniu narodu.

- Co jeszcze łączy Zjednoczoną Prawicę?
- Władza i ambicje personalne liderów. Partie polityczne stały się bezideowe. W Polsce opłacane są z budżetu państwa. Nie muszą mieć członków, żeby utrzymywać się ze składek partyjnych.

- Kiedy rządzą, to rosną szeregi partyjne.
- PiS jest przy władzy i liczba jego członków dochodzi do 40 tysięcy. To nie jest dużo, choć szeregi partii rządzącej pęcznieją, gdy opozycji maleje.

- A jak tam rząd radzi sobie ze szczepieniami?
- Nie radzi sobie, ale nie radzi sobie z tym całą Europa i wcale nie chcę usprawiedliwiać rządu. W szczepienia wdał się element spekulacyjny, prywatny biznes, na którym – jak się okazało trudno polegać. On pójdzie tam, gdzie dadzą więcej. W okresie pandemii, kiedy Europa chciała działać wspólnie, okazało się, że mamy dwie Europy: biznesu i polityki. Europa biznesu wcale nie przejmuje się polityką, a polityka nie ma ani władzy, ani wpływu na Europę biznesu. Pomysł rządu na system szczepień był w miarę dobry. Teraz okazało się, że Europa prywatnego biznesu nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. To pierwszy przejaw bezradności demokracji liberalnej wobec neoliberalnych elementów dominacji świata pieniądza, zysku i biznesu. Oczywiście działania rządu nie były idealne. Stworzono zbyt wiele proceduralnych utrudnień. Zmierzanie kilometrami do miejsc szczepień nie jest dobrym rozwiązaniem. To powinno być wręcz jeżdżenie po domach i szczepienie! Trzeba szczepić naród.

Zapraszamy do czytania pełnej wersji rozmowy z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach o partiach politycznych i szczepieniu narodu.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Laudański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.