W pałacu w Wieńcu wciąż jeszcze nie gra

Czytaj dalej
Fot. wanad

W pałacu w Wieńcu wciąż jeszcze nie gra

Czytelnik z Wieńca (imię i nazwisko znane redakcji) z niepokojem spogląda na zabytkowy pałac i jego otoczenie.

- Jak długo jeszcze obiekt będzie nieużytkowany? - pyta. Bo, jak twierdzi, gołym okiem widać, że z roku na rok, z miesiąca na miesiąc zabytek i przylegający do niego park niszczeją. - Parkan się sypie, dach przecieka, tynk odpada - alarmuje Czytelnik.

Jak daleko do Kujawskiego Centrum Muzyki?

Dlaczego zabytkowy pałac w Wieńcu stoi pusty? Bo kolejny rok czeka na modernizację. Po tym, jak przestał służyć włocławskiemu szpitalowi, samorząd województwa przekazał zarządzanie obiektem Kujawsko-Pomorskiemu Impresaryjnemu Teatrowi Muzycznemu w Toruniu. Plany są bowiem takie, żeby powstało tutaj Kujawskie Centrum Muzyki.

Na razie jednak nic tutaj nie gra. Obiekt musi być bowiem wyremontowany i przystosowany do nowych funkcji. A te prace jeszcze nie zaczęły się.

Ogrodzenie zabytkowego pałacu w Wieńcu jest w rozsypce.  Z roku na rok zabytek i otoczenie niszczeje.
wanad Ogrodzenie zabytkowego pałacu w Wieńcu jest w rozsypce. Z roku na rok zabytek i otoczenie niszczeje.

Jest projekt i pozwolenie na budowę

Na jakim etapie są przygotowania do inwestycji? Jest projekt budowlany na zadanie „Remont, przebudowa i modernizacja zespołu pałacowo-parkowego w Wieńcu”. Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu uzyskał także pozwolenie na budowę. Teatr opracował też i złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Wartość inwestycji związanej z przebudową pałacu i utworzeniem Kujawskiego Centrum Muzyki w Wieńcu to 21 milionów 777 tysięcy złotych. Z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” będzie można pozyskać ponad 14 milionów złotych. Budżet województwa ma dołożyć ponad 7 milionów złotych.

Ogrodzenie zabytkowego pałacu w Wieńcu jest w rozsypce.  Z roku na rok zabytek i otoczenie niszczeje.
wanad Ogrodzenie zabytkowego pałacu w Wieńcu jest w rozsypce. Z roku na rok zabytek i otoczenie niszczeje.

Wniosek czeka na ocenę merytoryczną

Jak poinformowała nas Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego w Toruniu, wniosek o dofinansowanie przeszedł już ocenę formalną. Teraz jeszcze czeka na ocenę merytoryczną. To ma się stać jeszcze w tym miesiącu.

Jeśli wniosek przejdzie pomyślnie proces weryfikacji i projekt otrzyma dofinansowanie, w pałacu w Wieńcu w końcu możliwe będzie rozpoczęcie prac remontowo-konserwatorskich. Inwestor zakłada, że prace ruszą na początku przyszłego roku i zakończą się w 2019 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.