W objęciach natury koło Pobiedzisk

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

W objęciach natury koło Pobiedzisk

Marek Weckwerth

Polodowcowy krajobraz i przyrodnicze atrakcje na Szlaku Piastowskim w Wielkopolsce. Wędrując, można wspomnieć legendy o Lechu, Czechu i Rusie i zajść na teren prastarego grodziska.

Jeśli zwiedzamy miejscowości leżące na Szlaku Piastowskim, te związane z początkami państwa polskiego, warto wybrać się do Par- ku Krajobrazowego Prom- no w gminie Pobiedziska, najmniejszego w Wielkopolsce.

To alternatywa dla zwiedzania typowo historycznych miejsc i obiektów znajdujących się na terenie państwa pierwszych Piastów. Ten kierunek turystycznych peregrynacji cieszy się szczególnym zainteresowaniem w tym roku - w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski.

W parku Promno chroni się polodowcowy krajobraz morenowy, porastające go gęste lasy, kilkanaście niewielkich jezior i stawów, a także wczesnośredniowieczne grodzisko. W najciekawszych przyrodniczo miejscach utworzono rezerwaty przyrody: jeziora Drążynek i Dębiniec oraz Las Liściasty w Promnie.

Turyści wędrują lub jadą na rowerach przez najpiękniejsze tereny. Wyznaczono tu szlaki piesze, nordic-walking i rowerowy (Piastowski Trakt Rowerowy jako wariant Szlaku Piastowskiego).

Cały ten teren objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000. W części północnej i zachodniej dominuje sosna zwyczajna. Część południowo-wschodnia jest bardziej urozmaicona, bo rosną tu: grab pospolity, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, jawor, klon polny, jesion wyniosły i brzoza.

Nad jeziorami, oczkami wodnymi i na torfowiskach rosną rosiczka okrągłolistna i długolistna, reliktowy mech glacjalny, skrzyp. Można tu spotkać bociana czarnego, żurawia, bobra, kumaka nizinnego, traszkę.

Atrakcji więc sporo, a przy tym w lasach między Pobiedziskami a Kociałkową Górką znajduje się grodzisko oznakowane na mapie jako Szwedzkie Okopy. To jednak pozostałość grodu użytkowanego między VI a VII wiekiem, zatem w czasach przedchrześcijańskich. Gród miał średnicę prawie 100 m, był otoczony fosą. Mógł należeć do Polan, ale nie jest to potwierdzone. Nazwa grodziska sugeruje jego wykorzystanie w czasach wojen szwedzkich.

O tym tajemniczym miejscu krążą legendy - o tym, jakoby odpoczywali tu w drodze z Gniezna do Poznania Lech, Czech i Rus. Mówi się też o innych okolicznych wzgórkach, na których już po przyjęciu chrześcijaństwa mieszkańcy w tajemnicy przed dworem Mieszka I oddawali część słowiańskim bóstwom.

Południowo-zachodnią granicę parku krajobrazowego wyznacza głęboka i rozległa dolina rzeki Cybiny i przepływowych jezior. Rzeka jest niewielka, ale stanowi ciekawy szlak kajakowy.

Dojazd do parku krajobrazowego zapewnia dawna droga krajowa nr 5. Z Kujawsko-Pomorskiego można dojechać nią do Pobiedzisk, a stamtąd lokalną drogą w kierunku Kociałkowej Górki lub Wagowa. Na szlak można się wybrać także z miejsca obsługi podróżnych Wagowo przy drodze ekspresowej S5.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.