W nowym roku rachunki od wodociągów będą wyższe

Czytaj dalej
Fot. Piotr Warczak
Agnieszka Nawrocka

W nowym roku rachunki od wodociągów będą wyższe

Agnieszka Nawrocka

Od stycznia woda i ścieki będą droższe. Nadal jednak gmina będzie dopłacać z budżetu do każdego metra sześciennego ścieków.

W czwartek rada gminy będzie głosować nad uchwalą o nowych, wyższych stawkach za wodę i odprowadzanie ścieków. Warto dodać, że radni właściwie nie mają wyjścia i muszą przyjąć wyliczone kwoty. Zgodnie z prawem ich rola ogranicza się do zatwierdzenia wyliczeń wodociągów.

Według projektu uchwały, metr sześcienny wody ma kosztować od stycznia do końca grudnia 2016 roku brutto 2,35 zł, to o 3 grosze więcej niż jest teraz. Wzrasta także miesięczny abonament - z 2,16 zł do 2,27 zł. Największa będzie podwyżka stawek dla odbiorców wody, którzy nie mają liczników. Opłata ryczałtowa wzrasta z 5,94 do 7,02 brutto. Stawki za ścieki także idą w górę. I tak dla wszystkich odbiorców ustalono stawkę netto 7,73 zł za metr sześcienny ścieków. Teraz osoby podłączone do sieci płacą netto 7,46 zł. Dodajmy, że tak naprawdę metr ścieków w Dąbrowie jest znacznie droższy. Jednak gmina od lat stosuje dopłaty z własnego budżetu do każdego metra ścieków. Dopłata na 2016 rok ma wynieść 2,73 zł netto. Dąbrowa jest jedną z nielicznych gmin, które jeszcze stosują dopłaty do ścieków, aby nie obciążać mieszkańców.

Jak mówi wójt Marcin Barczykowski w ostatnich latach kwota, jaką gmina wydaje na dopłaty zmniejsza się. Kiedyś z budżetu dokładano około ćwierć miliona złotych. Teraz jest to 70-80 tysięcy złotych. Jest kilka przyczyn. Mieszkańcy oszczędzają, bo sami chcą płacić jak najmniej. Ponadto gmina kilka lat temu wybudowała rurociąg, którym ścieki płyną do oczyszczalni w gminie Barcin.

Wójt przyznaje, że oszczędzać już nie bardzo jest na czym, trudno zatem, aby cena ścieków była jeszcze niższa. W stawkach zawarte są bowiem koszty energii, opłat środowiskowych, amortyzacja.

Spora część mieszkańców gminy nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Dlatego wójt planuje rozpocząć program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Agnieszka Nawrocka

Pracuję w inowrocławskiej redakcji Gazety Pomorskiej, jednak najczęściej można mnie spotkać w Mogilnie, Strzelnie lub innych miejscowościach powiatu mogileńskiego. Zajmuję się sprawami dotyczącymi właśnie tego powiatu oraz gminy Trzemeszno.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.