W MDK o chlebie, maśle i serze

Czytaj dalej
Fot. Joanna Bejma
Joanna Bejma

W MDK o chlebie, maśle i serze

Joanna Bejma

Wystawa prezentująca eksponaty wykorzystywane do wypieku chleba oraz wyrobu masła i sera zainaugurowała działalność BWA „Kujawiak”.

Galeria w MDK, w której do tej pory odbywały się różnego rodzaju wystawy odrodziła się pod nową nazwą i odświeżonym wnętrzem. Nawiązując do historii miejsca, w którym działa dom kultury - m.in. dawnej restauracji - powołano Barcińskie Wystawy Artystyczne „Kujawiak”.

Wystawa, która odbyła się pod nowym szyldem nawiązuje do dawnych metod wyrobu chleba, masła i sera. Eksponaty, które pokazano na wernisażu wypożyczono z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Znajdziemy tu m.in. dzieże do wyrobu ciasta chlebowego, różnego rodzaju maselnice i foremki do masła.

Z naczyniami i procesem wytwarzania wspomnanych produktów związanych było mnóstwo przesądów. Jeśli chodzi o chleb wierzono, że dopóki jest w piecu, gospodyni nie może usiąść, bo wtedy chleb opadnie i zrobi się zakalec. Co jeszcze? - Wierzono, że dzieża nie lubiła przeciągów, wychodzenia z domu, a poza tym sąsiadka mogła ją zepsuć i ciasto mogło nie rosnąć. Jeśli gospodyni stwierdziła, że dzieża jest zepsuta to wtedy mogła ją naprawić. Kładła ją na progu, tłukła miotłą dębową i dzieża była naprawiona - mówiła Grażyna Szelągowska.

Wszyscy, którzy przybyli na wernisaż mogli skosztować m.in. chleba żytniego z masłem i gzikiem oraz zaopatrzyć się w ciekawe przepisy. Wystawę można oglądać w godzinach pracy placówki.

Joanna Bejma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.