W IT pracy mnóstwo, ale chętnych mało [wideo]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Maciej Mituła

W IT pracy mnóstwo, ale chętnych mało [wideo]

Maciej Mituła

Z roku na rok zapotrzebowanie na pracowników w sektorze IT rośnie, bo branża rozwija się bardzo dynamicznie Programiści, deweloperzy, testerzy, graficy - mogą liczyć wysokopłatną pracę. Mają też zagwarantowany etat.

Branża IT, czyli wszystko, co związane z szeroko pojętymi technologiami informatycznymi, rozwija się coraz dynamiczniej. Polscy pracownicy branży IT niezwykle cenieni są nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wielu specjalistów zdecydowało się wyemigrować, by rozwijać się zawodowo w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Stąd coraz większy deficyt wśród pracowników w polskim sektorze IT i krajowych oddziałach międzynarodowych gigantów.

Poszukiwani są pracownicy z każdego sektora branży IT. Firmy często współpracują z uczelniami wyższymi zgłaszając zapotrzebowanie na osoby wykształcone w konkretnym kierunku. Powstają kierunki zamawiane, a studenci już w trakcie nauki otrzymują solidną praktykę w firmie, z którą uczelnia współpracuje. Dzięki temu pracownik, który wkracza na rynek pracy ma za sobą pierwsze, niezbędne umiejętności, a to procentuje w bardzo szybkim tempie.


Arek z Sack It Opowiada, jak to jest prowadzić biznes modowy w Polsce.

Branża IT oferuje bardzo dobre zarobki i to nawet dla osób, które stosunkowo niedawno ukończyły studia wyższe. Juniorzy mogą liczyć na początkowe wynagrodzenie rzędu 3 - 3,5 tys. złotych na rękę. Zależy oczywiście, czy pracę rozpoczynają w dużej korporacji czy w start-upie. Niemniej w większości przypadków mogą liczyć na etat (pracodawcy zależy na tym, by zatrzymać pracownika) oraz szybki i klarowny awans. Po kilku latach pracy zarobki w branży IT wahają się od 10 tys. złotych wzwyż (w zależności od zdolności i nabywanych umiejętności).

HR-owcy podkreślają, że w tej branży wykształcenie jest ważne, jednak nie najważniejsze. Potrafią wskazać wiele przypadków pracowników, którzy karierę w branży zrobili dzięki ogromnej pasji, a nie kierunkowemu wykształceniu. Wcale niemała grupa pracowników to pasjonaci, którzy po godzinach samodzielnie lub na kursach dokształcających zdobywali konkretne umiejętności. Tacy pracownicy są najcenniejsi. Już na wstępie pokazują ogromną determinację.

Pracy w branży najlepiej szukać za pośrednictwem portali specjalistycznych bezpośrednio składając CV w danej firmie lub zaglądając do działu rekrutacja na stronie konkretnego pracodawcy. Cennych informacji dostarczają również targi pracy IT, organizowane w większych miastach. To okazja nie tylko do zdobycia rozeznania w branży, ale również nawiązania nowych kontaktów, a nawet udziału w mniej formalnej rekrutacji.

Maciej Mituła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.