W Inowrocławiu stawiają wyłącznie na nowoczesny tabor

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
(FI)

W Inowrocławiu stawiają wyłącznie na nowoczesny tabor

(FI)

Jeśli plan wypali, Inowrocław będzie się chwalić autobusami.

- Bardzo lubię jeździć nowymi autobusami MPK w Inowrocławiu. W porównaniu z ich poprzednikami są ciche i wygodne - podkreśla Jerzy Majchrzak, mieszkaniec osiedla Rąbin.

Miasto informuje, że chce wyposażyć komunalnego przewoźnika w kolejne takie wozy. Jak na uzdrowisko przystało, posiadać będą one ekologiczne jednostki napędowe.

- Dzięki temu staniemy się pierwszym średniej wielkości miastem w Polsce, którego komunikacja masowa składać się będzie wyłącznie z pojazdów najnowszej generacji - słyszymy w ratuszu.

Zakup autobusów miałby nastąpić w przyszłym roku. Mówi się o szesnastu pojazdach. Miasto zamierza zapłacić za nie pieniędzmi pozyskanymi w ramach konkursu, który ogłosi Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dodajmy, że projekt zakłada też budowę czterech stacji doładowania elektrycznych autobusów i wymianę niektórych wiat przystankowych.

Po nabyciu wspomnianych wozów, MPK dysponować będzie ogółem 28 nowoczesnymi autobusami. Warto przypomnieć, że w sierpniu 2015 roku do Inowrocławia dotarło 10 volvo o napędzie hybrydowym - spalinowo-elektrycznym oraz 2 solarisy z silnikami elektrycznymi.

- Tak duża inwestycja możliwa była do zrealizowania dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej, które pokryły aż 85 procent wartości zakupu pojazdów - przypomina Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Volvo i solarisy wyposażone zostały nie tylko w ekologiczny napęd, ale także w monitoring i klimatyzację. Zamontowano w nich specjalne platformy umożliwiające wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym korzystającym z wózków. Standardem są tam również specjalne wyświetlacze i łączą USB umożliwiające, na przykład, doładowanie telefonów komórkowych. Miasto chce, aby kolejne 16 wozów MPK zostało wyposażonych równie bogato.

(FI)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.