W Inowrocławiu stawiają wyłącznie na nowoczesny tabor

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
(FI)

W Inowrocławiu stawiają wyłącznie na nowoczesny tabor

(FI)

Jeśli plan wypali, Inowrocław będzie się chwalić autobusami.

- Bardzo lubię jeździć nowymi autobusami MPK w Inowrocławiu. W porównaniu z ich poprzednikami są ciche i wygodne - podkreśla Jerzy Majchrzak, mieszkaniec osiedla Rąbin.

Miasto informuje, że chce wyposażyć komunalnego przewoźnika w kolejne takie wozy. Jak na uzdrowisko przystało, posiadać będą one ekologiczne jednostki napędowe.

- Dzięki temu staniemy się pierwszym średniej wielkości miastem w Polsce, którego komunikacja masowa składać się będzie wyłącznie z pojazdów najnowszej generacji - słyszymy w ratuszu.

Zakup autobusów miałby nastąpić w przyszłym roku. Mówi się o szesnastu pojazdach. Miasto zamierza zapłacić za nie pieniędzmi pozyskanymi w ramach konkursu, który ogłosi Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dodajmy, że projekt zakłada też budowę czterech stacji doładowania elektrycznych autobusów i wymianę niektórych wiat przystankowych.

Po nabyciu wspomnianych wozów, MPK dysponować będzie ogółem 28 nowoczesnymi autobusami. Warto przypomnieć, że w sierpniu 2015 roku do Inowrocławia dotarło 10 volvo o napędzie hybrydowym - spalinowo-elektrycznym oraz 2 solarisy z silnikami elektrycznymi.

- Tak duża inwestycja możliwa była do zrealizowania dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej, które pokryły aż 85 procent wartości zakupu pojazdów - przypomina Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Volvo i solarisy wyposażone zostały nie tylko w ekologiczny napęd, ale także w monitoring i klimatyzację. Zamontowano w nich specjalne platformy umożliwiające wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym korzystającym z wózków. Standardem są tam również specjalne wyświetlacze i łączą USB umożliwiające, na przykład, doładowanie telefonów komórkowych. Miasto chce, aby kolejne 16 wozów MPK zostało wyposażonych równie bogato.

(FI)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.