W Inowrocławiu mamy najczystsze powietrze w Polsce!

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta Inowrocław
Dariusz Nawrocki

W Inowrocławiu mamy najczystsze powietrze w Polsce!

Dariusz Nawrocki

Tak przynajmniej wynika z raportu o czystości powietrza opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport o czystości powietrza. Inowrocław został uznany za najczystsze polskie miasto spośród 153 znajdujących się w rankingu WHO.

„Spośród 153 polskich miast jedynie Inowrocław spełnia wszystkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, aby móc określić go jako zdrowe miasto” - podkreślają inowrocławscy urzędnicy.

- Cieszymy się bardzo z zajętego przez Inowrocław miejsca w rankingu tak poważanej na świecie organizacji, bo zależy nam na zdrowiu. Osiągnięte tak wysokie, wyjątkowe miejsce jest skutkiem prowadzonych przez nas od kilku lat konsekwentnej proekologicznej polityki - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. - Ale dla pewnej równowagi muszę przyznać, że nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze dziś wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza. Potrzebujemy wsparcia finansowego i decyzyjnego ze strony rządu i województwa kujawsko-pomorskiego - dodaje włodarz.

Urzędnicy podkreślają, że dbają o jakość inowrocławskiego powietrza. Podają przykład zakupu 12 autobusów o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) oraz elektrycznym. - Dzięki temu Inowrocław stał się pierwszym miastem europejskim, w którym połowa autobusów komunikacji zbiorczej to najnowsze autobusy w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego - podkreśla Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy prezydenta.

Mieszkańcy Inowrocławia są podzieleni. Część tę informację przyjęła z wielką radością. Chwalą się tym na portalach społecznościowych, zapraszają swoich znajomych do Inowrocławia. Inni wiadomość tą przyjmują z uśmiechem lub niedowierzaniem. Nie mają bowiem zbyt dobrego zdania o jakości powietrza, którym oddychają. Jeszcze inni kwestionują wyniki podając styczniowe dane GIOŚ, z których wynikało, iż miastem o najczystszym powietrzu w Polsce jest Słupsk (Inowrocławia nie ma nawet w pierwszej piętnastce).

Nie da się jednak ukryć, że raport WHO zrobił naszemu miastu niezłą promocję. O wyjątkowo czystym powietrzu w Inowrocławiu mówią i piszą największe ogólnopolskie media.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.