W Inowrocławiu czekają nas podwyżki. Śmieci i woda w górę

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dominik Fijałkowski

W Inowrocławiu czekają nas podwyżki. Śmieci i woda w górę

Dominik Fijałkowski

Inowrocławian czekają podwyżki. W najbliższym czasie w górę pójść mają opłaty za odpady komunalne oraz za wodę. Jak podkreśla ratusz, wzrost opłat spowodowany będzie zmianami w prawie wprowadzanymi przez polski rząd.

Mówiło się, że nowe stawki opłat za odpady komunalne miały być głosowane przez Radę Miejską podczas wrześniowej sesji. Punkt dotyczący tej sprawy nie znalazł się jednak w porządku obrad.

Tomasz Marcinkowski, przewodniczący miejskiego samorządu, w rozmowie z „Pomorską” poinformował natomiast, że ratusz przygotowuje projekt takiej uchwały. Dodał też, że obecne stawki opłat za odpady komunalne ustalone zostały w 2013 roku, a planowana ich podwyżka nie jest inicjatywą władz Inowrocławia, tylko efektem decyzji, które zapadają w Warszawie.

- Nasz rząd szuka pieniędzy. Z informacji, które do mnie docierają wynika, że stawki wzrosnąć mają o kilka złotych. Mieszkańcy nie odczują tych regulacji w jakiś dotkliwy sposób. Zawsze będzie to jednak podwyżka. No chyba, że znów zmienią się przepisy i nie będzie trzeba jej wprowadzać - komentuje Tomasz Marcinkowski.

W sierpniowym wydaniu ratuszowego informatora „Nasze Miasto Inowrocław” podano, że opłata za odpady komunalne w gospodarstwach wieloosobowych wzrośnie miesięcznie o 2 zł, a w jednoosobowych o 1 zł.

W górę pójść mogą opłaty za wodę i ścieki. - To efekt nowego prawa wodnego - słyszymy od Stanisława Kowale-wskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Inowrocławiu.

O szczegółach prezes nie chce na razie mówić. Wspomina tylko, że „Wodociągi” są na etapie prowadzenia analiz i kalkulacji. Szersze informacje podać będzie można za miesiąc. - Podwyżka będzie, ale na pewno nie z dnia na dzień - uspokaja Stanisław Kowalewski.

Tymczasem szacuje się, że podwyżka opłat za wodę w 4-osobowej rodzinie może wynieść 100 zł w skali roku.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.