W IKS Solino negocują już rok. Rozmowy potrwają do czerwca

Czytaj dalej
Fot. IKS Solino
Dariusz Nawrocki

W IKS Solino negocują już rok. Rozmowy potrwają do czerwca

Dariusz Nawrocki

Negocjacje w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy zostały przedłużone. - Jesteśmy dobrej myśli - wyznaje Zbigniew Gedowski.

W styczniu 2015 roku ustalono, iż do końca roku wypracowany zostanie nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Termin ten minął dwa tygodnie temu. Układ nie został wypracowany. Związki uczestniczące w rozmowach pod koniec grudnia wystąpiły z wnioskiem o przedłużenie negocjacji o kolejne pół roku. - Zabrakło nam czasu na sfinalizowanie negocjacji w sprawie wypracowania strategii gospodarczej dla IKS Solino. Nie zakończyliśmy również układu zbiorowego pracy. Są pewne rozbieżności, ale jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia. Jestem dobrej myśli - mówił nam kilkanaście dni temu Zbigniew Gedowski, doradca i pełnomocnik Związku Zawodowego Górników w IKS Solino.

Zakładowa „Solidarność” pół roku temu zawiesiła swój udział w negocjacjach. Gdy minął ustalony w porozumieniu termin zakończenia negocjacji związkowcy „S” wystosowali pismo do mediów. „W związku z wygaśnięciem z dniem 31 grudnia 2015 roku porozumienia, zawartego w dniu 23 stycznia 2015 roku w sprawie zakończenia protestu z dnia 20 października 2014 roku oraz zasad wynagradzania i powołania zespołu ds. gospodarczych, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nadal obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy z dnia 23 lutego 1996 roku. (...) Nowe regulacje wewnątrzzakładowe muszą mieć swoje umocowanie w strategii Spółki. Tym samym najpierw należy wypracować długofalową strategię Spółki, która będzie gwarantować stabilny rozwój zakładu pracy oraz pewność jego dochodów” - czytamy w piśmie podpisanym przez Jerzego Gawędę, szefa „Solidarności”.

W miniony piątek związkowcy uczestniczący w negocjacjach oraz zarząd spółki podpisali aneks o przedłużeniu okresu na wypracowanie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy do 30 czerwca 2016 roku.

- Strony ustaliły, że do tego czasu wszystkich pracowników i emerytów będą obowiązywały dotychczasowe zasady wynagradzania. Rozmowy odbyły przy współudziale przedstawiciela PKN Orlen, a partnera społecznego reprezentowali przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce, KNSZZ „Solidarność’ 80” oraz Związku Zawodowego „KADRA”. Na spotkanie, pomimo zaproszenia, nie przybyli przedstawiciele NSZZ „Solidarność” - informuje Karolina Sobieraj, rzecznik prasowy IKS Solino.

- Nowy układ zbiorowy jest na ukończeniu. Będzie lepszy niż stary. Dbamy o interes załogi - przekonuje Gedowski.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.