W hołdzie żołnierzom wyklętym od dziś wystawa na Starym Rynku. Potem marsz

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

W hołdzie żołnierzom wyklętym od dziś wystawa na Starym Rynku. Potem marsz

Maria Eichler

Na Starym Rynku można zobaczyć tych, którzy ginęli już po wojnie w więzieniach. Za to, że chcieli innej Polski. Tej, której przysięgali strzec.

Dziś Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Nie wiecie, kim byli i jak działali? Wystarczy przyjść na Stary Rynek, by zobaczyć okolicznościową wystawę, która pokazuje twarze wyklętych i ich biogramy. Plansze będzie można oglądać w tym miejscu do 7 marca, a wystawa przyjechała do nas z Pruszcza, dzięki staraniom stowarzyszenia Arcana Historii.

Również ono zaprasza w sobotę o godz. 14 na marsz pamięci o żołnierzach wyklętych. Zbiórka na Starym Rynku. Marsz przejdzie tą samą trasą, co w roku ubiegłym - a więc przez centrum do pomnika I Batalionu Strzelców na ul. Świętopełka. Po przemarszu o godz. 15.30 planowana jest konferencja popularnonaukowa w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Przyjść na marsz może każdy. Stowarzyszenie przygotowało flagi i proporce dla chętnych.

Anonsujemy również film, który będzie można obejrzeć w tym miesiącu w Chojnickim Centrum Kultury. „Historia Roja” to pierwsza ekranizacja, która dotyczy tej tematyki. Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”. Reżyseria - Jerzy Zalewski, muzyka Michał Lorenc, zdjęcia Tomasz Dobrowolski.

Maria Eichler

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.