W hołdzie żołnierzom wyklętym od dziś wystawa na Starym Rynku. Potem marsz

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

W hołdzie żołnierzom wyklętym od dziś wystawa na Starym Rynku. Potem marsz

Maria Eichler

Na Starym Rynku można zobaczyć tych, którzy ginęli już po wojnie w więzieniach. Za to, że chcieli innej Polski. Tej, której przysięgali strzec.

Dziś Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Nie wiecie, kim byli i jak działali? Wystarczy przyjść na Stary Rynek, by zobaczyć okolicznościową wystawę, która pokazuje twarze wyklętych i ich biogramy. Plansze będzie można oglądać w tym miejscu do 7 marca, a wystawa przyjechała do nas z Pruszcza, dzięki staraniom stowarzyszenia Arcana Historii.

Również ono zaprasza w sobotę o godz. 14 na marsz pamięci o żołnierzach wyklętych. Zbiórka na Starym Rynku. Marsz przejdzie tą samą trasą, co w roku ubiegłym - a więc przez centrum do pomnika I Batalionu Strzelców na ul. Świętopełka. Po przemarszu o godz. 15.30 planowana jest konferencja popularnonaukowa w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Przyjść na marsz może każdy. Stowarzyszenie przygotowało flagi i proporce dla chętnych.

Anonsujemy również film, który będzie można obejrzeć w tym miesiącu w Chojnickim Centrum Kultury. „Historia Roja” to pierwsza ekranizacja, która dotyczy tej tematyki. Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”. Reżyseria - Jerzy Zalewski, muzyka Michał Lorenc, zdjęcia Tomasz Dobrowolski.

Maria Eichler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.