W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej

Czytaj dalej
Fot. AB
(AB)redakcja.wloclawek@pomorska.pl

W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej

(AB)redakcja.wloclawek@pomorska.pl

Szczególną oprawę miały tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Lipnie. Na ścianie z tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi dobrzyńskiej zamordowanych przez NKWD, odsłonięto kolejne tabliczki z nazwiskami „Katyńczyków”.

Po mszy w kościele Wniebowzięcia NMP, podczas której modlono się w intencji ofiar reżimu sowieckiego, jej uczestnicy - w tym członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich - w asyście pocztów sztandarowych przeszli na plac Dekerta. Tam, na ścianie z odsłoniętą w 2015 r. tablicą „Pamięci obywateli ziemi dobrzyńskiej pomordowanych przez NKWD w Rosji Sowieckiej w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni”, odsłonięto kolejne tabliczki z nazwiskami ofiar. Wśród nich był Zygmunt Spryszyński, ojciec mieszkanki Lipna, 80-letniej Teresy Politowskiej. Na wiadomość o ojcu czekała 73 lata. Dopiero w 2013 r. okazało się, że jego nazwisko widnieje na tzw. białoruskiej liście katyńskiej. Zygmunt Spryszyński trafił do więzienia w Brześciu, a potem został wywieziony do Mińska i tam zamordowany. Przypuszcza się, że jego zwłoki, podobnie jak zwłoki innych Polaków z tej listy, wrzucono do dołów w Kuropatach koło Mińska.

O nim i innych ofiarach sowieckich miejsc kaźni mówił podczas uroczystości burmistrz Lipna Paweł Banasik, a nowe tabliczki, odsłonięte przez Teresę Politowską, poświęcił ks. Leszek Wojciechowski. Pod ścianą pamięci złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Ustalenie nazwisk kolejnych mieszkańców ziemi dobrzyńskiej, zamordowanych w 1940 r. na Wschodzie, to zasługa regio-nalistki Jolanty Iwińskiej, mieszkającej w Lipnie nauczycielki historii. Zaowocowały jej peregrynacje w archiwach i kontakty z mieszkańcami powiatu. Pani Jolanta nie ustaje w poszukiwaniach, jednak problemem jest utrudniony dostęp do wielu zasobów archiwalnych. Jak powiedział Janusz Czapiewski, członek Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, nadal wiele informacji jest niejawnych. Wiadomo, że pochodzących z ziemi dobrzyńskiej ofiar NKWD było więcej. Trwa ustalanie ich nazwisk i miejsc pochówku.

Stowarzyszenie „Katyńczyków” apeluje do rodzin ofiar o kontakt - nr tel. 54 288 31 18.

(AB)

(AB)redakcja.wloclawek@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.