W Grudziądzu ruszył nabór do przedszkoli

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Aleksandra Pasis

W Grudziądzu ruszył nabór do przedszkoli

Aleksandra Pasis

- Syn biegle czyta i liczy. Nie mam wątpliwości, że poradziłby sobie w pierwszej klasie, ale podjęliśmy z żoną decyzję, że zostanie jeszcze w przedszkolu - mówi Paweł, tata sześcioletniego Tymka. - Nie chcemy, by chodził do grupy, w której większość to siedmiolatki. To jednak rok różnicy.

Od wczoraj trwa rekrutacja do grudziądzkich przedszkoli. Jak zauważają dyrektorzy tych placówek, większość rodziców sześciolatków nie planuje - podobnie jak pan Paweł - „posyłać” od września swoich pociech do szkół. Obowiązek ten zniosła - zgodnie z przedwyborczymi obietnicami - obecna ekipa rządząca w państwie.

- Z luźnych rozmów z rodzicami wynika, że wolą pozostawić maluchy u nas, ponieważ dzieci dobrze tu się czują, mają pełną opiekę, posiłki na czas - dzieli się spostrzeżeniami Aleksandra Lesiak, dyrektor Przedszkola Miejskiego „Lotnisko”.

Do tej osiedlowej placówki uczęszcza w sumie ponad setka dzieci, które mogłyby pójść do szkoły. Ze wstępnych deklaracji rodziców, wynika że tylko ok. 25 maluchów rozpocznie naukę w pierwszych klasach.

Dyrektor Lesiak zauważa:

- Może zdarzyć się tak, że zabraknie miejsc dla trzylatków, jednak by uniknąć takiej sytuacji, już myślimy o różnych rozwiązaniach.

Podobnie jak w „Lotnisku” sprawa wygląda w „Śródmieściu” działającym przy ul. Groblowej. - Ale rekrutacja trwa i wszystko może się jeszcze zmienić - mówi Hanna Czarnecka, dyrektor „Śródmieścia”.

Zdaniem dyrektor Czarneckiej, większość maluchów osiągnęła tzw. „dojrzałość szkolną”. - Na pewno poradziłyby sobie z nauką. Nie chcę natomiast mówić o dojrzałości emocjonalnej, bo do tego trzeba podejść indywidualnie w przypadku każdego dziecka - podkreśla Hanna Czarnecka.

Do „Śródmieścia” w sumie do grup sześcio- i siedmiolatków uczęszcza blisko setka dzieci.

O uczniów pierwszych klas bardzo zabiegają podstawówki. Zachęcają przedszkolaków i ich rodziców do odwiedzenia murów szkoły, by zaprezentować ofertę i warunki. „Drzwi otwarte” na 10 marca zaplanowano w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Kochanowskiego. - Pokażemy sale i zaprosimy do udziału w zajęciach plastycznych, grach i zabawach-mówi Rafał Chylewski, dyrektor SP nr 16. Zapewnia: - Wydłużymy godziny działania świetlic, by dzieci miały pełną opiekę, gdy rodzice będą w pracy.

Dyrektor argumentuje dlaczego warto posłać sześciolatka do szkoły: - To będą mniej liczne roczniki, więc praca będzie efektywniejsza. Dzieci w przedszkolach są dobrze przygotowane do podjęcia nauki i nie należy zatrzymywać ich rozwoju.

Obecnie w SP nr 16 są cztery klasy trzecie. Ze wstępnych danych wynika, że dla dwójki nauczycieli może zabraknąć etatów, gdyż najprawdopodobniej zostaną utworzone tylko dwie pierwsze klasy. Nabór w przedszkolach potrwa do 31 marca.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.