W gminie Świecie są gotowi do wypłaty 500 zł na dziecko

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Maciej Ciemnyimie.nazwisko@mail.pl

W gminie Świecie są gotowi do wypłaty 500 zł na dziecko

Maciej Ciemnyimie.nazwisko@mail.pl

Jeżeli pieniądze będą przepijane, wypłaty zostaną wstrzymane.

Gmina Świecie przygotowuje się do wypłaty (od kwietnia) świadczeń na dziecko: 500 zł na drugie i każde kolejne, chyba że rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, to wtedy także na pierwsze.

- Jesteśmy gotowi do realizacji tego programu - deklaruje Jolanta Eichler, kierownik Referatu Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Wiele osób pyta nas o szczegóły. Od kiedy przepisy opublikowano w dzienniku ustaw, możemy odpowiadać na wszystkie pytania.

W Świeciu na dodatkowy przypływ gotówki, według wstępnych rachub urzędników, mogą liczyć trzy tysiące rodzin.

- Dotyczy to około pięciu tysięcy dzieci - dodaje Eichler.

Wypełnione wnioski można zostawiać w referacie od 1 kwietnia. Urzędy będą miały trzy miesiące na wypłatę pierwszych świadczeń, z wyrównaniem od kwietnia. Wszyscy, którzy zgłoszą wnioski do 1 lipca, dostaną wyrównanie od kwietnia. Ci którzy przekroczą ten termin, już tej szansy nie będą mieli. - Obecnie drukujemy wnioski. Będziemy chcieli, żeby były jak najszybciej wypełnione. Myślimy też nad miejscem w urzędzie, gdzie można by je spokojnie wypełniać - wyjaśnia urzędniczka. - Wnioski mają też być wkrótce dostępne na stronie swiecie.eu .

Najliczniejsza rodzina w gminie ma 14 dzieci. - To w większości kilkulatkowie - zdradza Eichler. Jeśli wszystkie załapią się na świadczenia, a dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł netto na osobę miesięcznie, to od kwietnia wzbogacą się o 7 tys. zł miesięcznie.

- W rodzinach, które pobierają świadczenia będą przeprowadzane wywiady środowiskowe - mówi Janusz Dzięcioł, rzecznik OPS. - Nie od razu, ale wtedy, gdy pojawią się sygnały, że pieniądze są źle wydawane, np. na alkohol.

Pomoc społeczna będzie też mogła wstrzymać wypłatę świadczeń. - Choćby w razie wypadku, gdy pracownik nie zostanie wpuszczony na wywiad - ostrzega Dzięcioł.

Pracownicy będą mogli też wnioskować o zamianę wypłacanych pieniędzy na produkty bądź opłacanie potrzebnych usług. - Rodzina nie dostanie przelewu, ale np. podręczniki czy też będziemy im opłacać rachunki za przedszkole.

Maciej Ciemnyimie.nazwisko@mail.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.