W Dniu Kobiet poleje się krew

Czytaj dalej
Fot. ARCHIWUM M. DULAT
Leszek Kalinowski

W Dniu Kobiet poleje się krew

Leszek Kalinowski

O nietypowym Dniu Kobiet rozmawiamy z Mirosławą Dulat, zastępcą dyrektora departamentu ochrony zdrowia urzędu marszałkowskiego.

Z okazji Dnia Kobiet poleje się dużo krwi?
Mamy taką nadzieję. Postanowiliśmy inaczej uczcić to święto. Dlatego jutro w godz. 9.00 - 14.00 organizujemy zbiórkę krwi. Będzie też można zgłosić się do bazy dawców szpiku kostnego (to nic nie boli, pobierany jest tylko wymaz z gardła).

To kobiety mają dzielić się krwią czy może panowie?
Akcja skierowana jest do wszystkich. Krew będą oddawać panie jak i panowie, urzędnicy jak i mieszkańcy. W przeciwieństwie do innych zbiórek, w naszej zawsze jednak przeważają panie.

Bo to już kolejna akcja.
W zeszłym roku też uczciliśmy w ten sposób Dzień Kobiet. Udało się wówczas zebrać 8 litrów krwi. Kolejna zbiórka była na początku wakacji i przyniosła 10 litrów krwi, a listopadowa - 11 litrów.

Jutro święto, będą prezenty?
Panie otrzymają rajstopy. A za zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku - tulipana. Panowie też będą więc mogli przekazać prezent swoim paniom. Nie zabraknie różnych gadżetów. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przygotuje oczywiście ekwiwalent w postaci m.in. 10 czekolad, kawy,

Zwykle zbiórka odbywała się w krwiobusie?
Tym razem zorganizowana zostanie wewnątrz urzędu, bo krwiobus będzie w terenie. Zapraszamy do saloniku prasowego, w którym ustawione zostaną wygodne leżaki.

Kto może się zgłosić?
Osoby zdrowe, pełnoletnie. Należy zjeść lekkie śniadanie. Najpierw trzeba się będzie zarejestrować (musisz mieć ze sobą dowód tożsamości), wypełnić kwestionariusz z pytaniami, m.in. dotyczącymi przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi czy środków uspokajających.

Potem czeka nas badanie laboratoryjne?
Pielęgniarka pobierze próbki krwi. Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz pełną jej morfologię. Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

A badanie lekarskie?
Lekarz przeprowadzi z nami wywiad, zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy są jakieś przeciwskazania.

Ile trwa samo pobieranie krwi?
Około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi, od zarejestrowania do zakończenia oddawania, może trwać nawet ok. jednej godziny. A w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi - około 2 godzin, a nawet dłużej. Podczas zbiórki pobierane będą również próbki naszej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteśmy nosicielami niektórych chorób zakaźnych. Po kilku dniach możemy zgłosić się po wyniki bezpłatnie wykonanych badań.

A jeśli ktoś pracuje?
Jeśli po oddaniu krwi będzie źle się czuł, dostanie zwolnienie na ten dzień. Nie ma problemu.

Partner transplantologii

Jesienią zeszłego roku odnowione zostało Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Lubuskim. Pod listem podpisali się m.in. ówczesny minister zdrowia prof. Marian Zembala oraz marszałek Elżbieta Polak. Istotą tego porozumienia jest silne TAK dla rozwoju program transplantologii. Bez jego rozwoju uratujemy mniej osób. W woj. lubus-kim w ciągu ostatnich pięciu lat pobrano 118 narządów, w zeszłym roku - 10. Akcja zbiórki krwi i szpiku kostnego jest jednym z elementów programu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.