W CWZS Zawisza z optymizmem wchodzą w rok igrzysk

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Tomasz Froehlketomasz.froehlke@pomorska.pl

W CWZS Zawisza z optymizmem wchodzą w rok igrzysk

Tomasz Froehlketomasz.froehlke@pomorska.pl

To był udany czas dla regionalnej lekkoatletyki oraz CWZS Zawisza Bydgoszcz. Mamy najlepszy klub w Polsce szkolący młodzież i wiodący lekkoatletyczny związek w kraju.

Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań. Tak było w CWZS Zawisza oraz w Kujawsko-Pomorskim Związku Lekkiej Atletyki.

Choć założenie regionalnego związku lekkoatletycznego w Bydgoszczy datuje się na 6 kwietnia 1925 roku, to obchody 90-lecia KPZLA przypadły na ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem. Gala zgromadziła znamienitych gości, w tym wielu byłych olimpijczyków z najstarszym na Kujawach i Pomorzu, 87-letnim Alfonsem Niklasem.

Minutą ciszy uczczono pamięć działaczy, którzy odeszli w minionym 5-leciu (K-PZLA celebruje jubileusze co 5 lat), w tym m.in. długoletniego prezesa związku Edmunda Mileckiego, Michała Joachimowskiego czy Jana Jaskólskiego.

Prezentację osiągnięć lat 2011/15 i planów na najbliższy czas (m.in. Mityng Copernicus Cup w hali w Toruniu, Europejski Festiwal Lekkoatletyczny czy Mistrzostwa Europy do lat 23 w 2017 na stadionie w Bydgoszczy) przeprowadził Krzysztof Wolsztyński, prezes KPZLA. Nie zabrakło odznaczeń od PZLA (brązowe, srebrne i złote odznaki), czy wyróżnień marszałka województwa.

Prezes KPZLA odebrał, przyznany związkowi przez prezydenta Rafała Bruskiego, Medal Prezydenta Miasta.

Przed związkiem kolejne wyzwania, jak organizacja wielu imprez, a być może dojdzie jeszcze jedna, najbardziej nobilitująca - na początku roku Rada IAAF wybierze gospodarza mistrzostw świata juniorów 2016. Bydgoszcz nie jest bez szans w konkurencji z Indiami, bo australijskie Perth wycofało się z rywalizacji.

- To był bardzo udany rok dla CWZS Zawisza - mówił wiceprezes Sebastian Chmara. - Obok medali mistrzostw świata, kwalifikacji olimpijskich, czwarty raz z rzędu jesteśmy najlepszym klubem w kraju. W tym roku mija 10 lat od założenia Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza. Pamiętam, jak odetchnęliśmy z ulgą, kiedy po wielu perturbacjach w 2005 roku pierwszy rok działalności udało nam się zbilansować na plusie. Dziś jesteśmy prężnym związkiem, który tworzy 9 stowarzyszeń oraz spółka piłkarska. Wszystkie dostosowały się do nowych warunków i osiągają sukcesy w kraju, Europie i na świecie.

O ile w poprzednich latach przewaga Zawiszy nad drugim Śląskiem Wrocław była niewielka, w tym roku bydgoszczanie wygrali zdecydowanie (ponad 500 punktów).

- Cieszymy się z medali seniorów z wielkich imprez: lekkoatlety Pawła Wojciechowskiego, kajakarza górskiego Mateusza Polaczyka, sztangistki Aleksandry Klejnowskiej-Krzywańskiej, strzelczyni Klaudii Breś, ale też z sukcesów młodzieży, która zdobywała medale na ME i MŚ m.in.: pięściarza Eryka Apresyana, kajakarek Dominiki Włodarczyk i Aleksandry Górnej, lekkoatletek Zuzanny Kanieckiej i Kamili Przybyły - mówił Chmara.

Eryk Apresyan przegrał w Sankt Petersburgu jednogłośnie na punkty z Rosjaninem Edgarem Tcambowem w półfinale wagi 66 kg mistrzostw świata juniorów w
KPZLA Krzysztof Wolsztyński, prezes KPZLA (z prawej) wręcza nagrodę Robertowi Malinowskiemu, prezydentowi Grudziądza.

Podczas uroczystości nagrodzono i uhonorowano najbardziej zasłużonych sportowców, trenerów, działaczy, władze samorządowe, współpracujące firmy czy sponsorów. Wręczono również złote, srebrne i brązowe honorowe odznaki. Najwyższą złotą, trzecią w historii CWZS otrzymał kończący pracę trener lekkiej atletyki Stanisław Olczyk.

Co roku miasto, które jest właścicielem obiektu, stara się wzbogacić bazę Zawiszy. W tym roku oddano do użytku korty tenisowe. W przyszłym roku planowana jest modernizacja krytej bieżni i wymiana tartanu na bocznym boisku. Inwestycje te są przygotowywane także pod kątem młodzieżowych mistrzostw Europy U-23.

Podczas gali uhonorowano organizatorów najlepszej imprezy masowej organizowanej na obiektach CWZS. Zdaniem internautów były to Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Triathlonie (Ironmen). Nagrodę odebrali: Robert Stępniak i Zbigniew Grześ.

- Przyszły rok zapowiada się również bogato i emocjonu-jąco. Odbędą się igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie mamy nadzieję, że będziemy licznie reprezentowani oraz obchody jubileuszu 70-lecia Zawiszy - mówił Chmara.

Minutą ciszy uczcono grono wspaniałych sportowców, trenerów, działaczy oraz pracowników Zawiszy, których w tym roku na zawsze pożegnaliśmy: Edmund Milecki, Stanisław Dębiński, Benedykt Grobelny, Andrzej Jasiński, Edmund Jopek, Leszek Leiss, Benedykt Michałowski, Ryszard Marchlik, Zdzisław Niemczyk, Mariusz Walenciak.

Tomasz Froehlketomasz.froehlke@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.