W Chojnicach pamiętają o patronie i jego 125. urodzinach

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

W Chojnicach pamiętają o patronie i jego 125. urodzinach

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Julian Rydzkowski zasługuje na to, by go przypominać. Kochał swoje miasto i wiele dla niego robił. Zostawił po sobie trwały ślad.

W czwartek o godz. 17.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbędzie się „Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego” - patrona szkoły z okazji obchodów jubileuszu nadania jego imienia.

W programie: piosenki o Chojnicach, występy uczniów grających na instrumentach klasycznych, ciekawe informacje przybliżające sylwetkę patrona itp.

- Serdecznie zapraszamy mieszkańców Chojnic, rodziców, przyjaciół i sympatyków szkoły - mówią organizatorzy.

13 lutego, czyli w sobotę mija 125. rocznica urodzin wybitnego regionalisty i twórcy chojnickiego muzeum.

Czy są jeszcze jakieś pomysły, by uczcić ten dzień? - Na pewno z Kazimierzem Jaruszewskim złożymy kwiaty na jego grobie - opowiada Bogdan Kuffel. - Zrobimy to jako radni miejscy i jako przedstawiciele Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Kwiatków nie będziemy składać na ławeczce Rydzkowskiego w parku. Reszta to już chyba jest po stronie muzeum...

Rydzkowski ma w Chojnicach swoją ulicę, patronuje też szkole i muzeum. Od niedawna w parku 1000-lecia można usiąść przy nim na ławeczce. Raczej nie zostanie ona przeniesiona gdzieś bliżej muzeum, o co wnioskował m.in. Kazimierz Ostrowski, ale jest zapowiedź jakiegoś innego akcentu związanego z regionalistą i społecznikiem. Co to będzie, nie wiadomo. Chyba jednak nie replika ławeczki i chyba nie tablica? Może rzeźba, którą mógłby wykonać autor słynnego Tura z części ze złomu - Jarosław Urbański? Gdyby była w nowoczesnej formie, może byłby to ciekawy aspekt w miejskiej przestrzeni. Ale w tej kwestii zdania będą na pewno podzielone...

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.