W Bydgoszczy zobaczymy kawałek wieży

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Anna Stasiewicz

W Bydgoszczy zobaczymy kawałek wieży

Anna Stasiewicz

Mimo protestów, Pomnik Walki i Męczeństwa zostanie przesunięty bliżej północnej pierzei. - W nowym miejscu będzie jeszcze lepiej wyeksponowany - uważa Maciej Gajownik, architekt.

Przedstawienie przez Macieja Gajownika z GM Architekci koncepcji zmian na Starym Rynku, wywołało początkowo konsternację dziennikarzy. Szczegóły projektu były identyczne jak te, które architekt przedstawił radnym na sesji w czerwcu.

Przypomnijmy więc, że centralna część płyty Starego Rynku zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym. Chodniki znajdujące się przy pierzejach będą poszerzone. Zlikwidowane zostaną krawężniki. W miejscu zachodniej pierzei ma pojawić się fontanna. Nowością ma być pas świetlny wyznaczający przebieg 18 południka. Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku. Zostanie przesunięty 12, 5 metra w kierunku północno-zachodnim.

Lokalizację zmieni też stacja Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Ma zostać przeniesiona w miejsce wylotu z ulicy Niedźwiedzia.

Najwięcej kontrowersji wzbudza oczywiście kwestia pomnika. Już kilka prawicowych organizacji oraz radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że nie pozwolą ruszyć pomnika.

- W konsultacjach, jakie przeprowadziliśmy, 12 wniosków było za tym, by pomnik w ogóle usunąć ze Starego Rynku, a tylko 9, by zostawić go w dotychczasowym miejscu - argumentuje Maciej Gust, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków dodaje zaś, że nowe miejsce pomnika jest niemal tam, gdzie dokonano egzekucji we wrześniu 1939 roku.

Najwięcej, bo aż 26 wniosków dotyczyło wyeksponowania pozostałości starego ratusza i kościoła pojezuickiego.

- Uznaliśmy, że budowa trasy podziemnej pod płytą rynku mogłaby spowodować zniszczenie zachowanych elementów - wyjaśnia konserwator zabytków.

Pod szklaną taflą, lekko wyniesioną ponad poziom rynku, zostanie więc wyeksponowany jedynie fragment fundamentów wieży średniowiecznego ratusza. Całość będzie miała 7 na 7 metrów i znajdzie się na wysokości antykwariatu na Starym Rynku.

Inne pozostałości pod płytą rynku mieszkańcy oraz turyści będą mogli zobaczyć w formie multimedialnej, tj. dzięki interaktywnym tablicom zamieszczonym na płycie rynku.

Nad wejściem do ratusza pojawi się duży zegar. W pobliżu 18 południka ustawiony zostanie natomiast zegar pokazujący czas bydgoski, czyli o 12 minut wcześniejszy niż czas w zegarach środkowo-europejskich. Pojawi się więcej ławek i zieleni.

W konsultacjach dotyczących rynku wzięło udział 75 osób. Łącznie zgłosiły one ponad 160 wniosków. - W budżecie na przebudowę płyty rynku i przyległych uliczek jest 18 mln zł - informuje Maciej Gust.

Na przełomie września i października mają ruszyć wstępne badania archeologiczne, zaś prace budowlane wiosną przyszłego roku. Całość ma zakończyć się do 2018 roku.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.