W Bydgoszczy walka o basen na głosy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Anna Stasiewicz

W Bydgoszczy walka o basen na głosy

Anna Stasiewicz

Prezydent Rafał Bruski chce, by to mieszkańcy zdecydowali, w jakiej kolejności powstaną baseny.

Ostatnim oddanym do użytku krytym basenem w Bydgoszczy jest pływalnia „Czwórka” przy ulicy Stawowej na Błoniu. Obiekt działa od marca 2015 roku. O budowę pływalni przez długi czas walczyli sami mieszkańcy.

Ale na baseny czekają też mieszkańcy innych osiedli. Zwłaszcza po zapowiedzi prezydenta Rafała Bruskiego z 2014 roku, że kolejne baseny w mieście powstaną. Przez jakiś czas co prawda ich lokalizacje trzymano w tajemnicy, jednak po pewnym czasie okazało się, że nowe pływalnie zostaną zbudowane na Kapuściskach, Miedzyniu, osiedlu Leśnym i Fordonie. Zapał mieszkańców Miedzynia i osiedla Leśna ostudziła nieco informacja, że na ich osiedlach powstaną skromniejsze wersje basenów, koszt to kilkanaście mln zł. Te bogatsze mają z kolei być na Kapuściskach i w Fordonie - koszt ok. 30 mln zł.

Mijały jednak kolejne miesiące i mimo, że powstały dokumentacje, o konkretnym terminie rozpoczęcia budowy osiedlowych basenów informacji nie było. Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się informacja, że pierw powstanie basen przy ul. Szarych Szeregów na Kapuściskach. Przetarg na jego budowę ma być ogłoszony jeszcze przed Wielkanocą.

Mieszkańcy Miedzynia poczuli się rozgoryczeni i zjawili się na sesji, by przypomnieć, że też na basen czekają. „Lanie wody…” - tak można skwitować odpowiedzi z ratusza na nasze pisma, w których pytaliśmy dlaczego baseny nie powstają. Ciągle coś było pod górkę, aż do zeszłego tygodnia, gdy wyskoczył – niczym zając z kapusty – temat budowy basenu na … Kapuściskach - komentowali.

Prezydent Bruski tłumaczył, że: - Wybór kolejności realizowania inwestycji był trudny, poprzedziły go szerokie analizy, rozmowy z radnymi. I dodawał, że decydujące znaczenie w przypadku Kapuścisk miała liczba mieszkańców i placówek oświatowych położonych.

Na ostatniej sesji prezydent zapowiedział, że miasto będzie budować kolejne baseny i to w odległości mniej więcej 2-letniej. - To jednak mieszkańcy powinni decydować, w jakiej kolejności te baseny budować.

Ratusz chce, by głosowanie w sprawie basenów odbyło się przy okazji kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego - dołączona druga karta, na której będzie można oddać głosy. - Będę szanować wynik głosowania. Basen, który zbierze najwięcej głosów, będzie budowany jako pierwszy - zapowiedział.

- Najpierw chcemy poznać dokładne zasady głosowania - mówi Dariusz Smól ze Stowarzyszenia Miedzyń Prądy. - Jeśli będzie brana pod uwagę liczba mieszkańców, nie mamy szans. Nie chcemy, żeby ludzie się zaangażowali, a później poczuli się po raz kolejny rozczarowani - wyjaśnia. Dodaje, że jego zdaniem, w głosowaniu powinny brać udział 4 baseny.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.